Удосконалення українського концесійного законодавства дозволить залучити додаткові інвестиції для реформування української портової галузі та сприятиме розвитку одного з найважливіших елементів вітчизняної економіки – інфраструктури. 

Експерти Американської торгівельної палати України для UBR.UA

"На сьогодні ми маємо нерівномірне навантаження на існуючі порти, їх недостатню спеціалізацію, а фактичний знос обладнання в окремих випадках складає близько 90%. За цих умов концесія стає дуже перспективним механізмом розвитку портової галузі, оскільки приватизація є надто радикальним методом залучення інвестицій", - вважає заступник Міністра Інфраструктури України Дмитро Демидович.

За словами заступника Міністра, ще до кінця цього року понад 30 нормативних актів, що необхідні для здійснення реформи - правила, процедури, постанови Кабміну – повинні піти на узгодження в суміжні органи. А вже з 20 січня 2013 р. будуть підписані всі необхідні накази і регламенти, які будуть регулювати взаємодію в частині концесії між інвестором і державою. "На сьогоднішній момент їх готовність з боку Міністерства інфраструктури складає 80%", - зазначив Демидович.

Прикладом успішного впровадження механізмів державно-приватного партнерства є портова інфраструктура Бельгії.

Експерти наголошують, що стратегія розвитку галузі на основі підтримки максимальної прозорості управління портом для приватних портових операторів дозволила порту бельгійського міста Антверпен демонструвати позитивну динаміку протягом кількох останніх років, генеруючи близько 18 млрд. дол. США доданої вартості інвесторам та державі.

"Не менш важливою умовою здійснення портової реформи залишається і потреба реформувати суміжні галузі - залізничні перевезення, митне оформлення, екологічний та фітосанітарний контроль, а також залучення приватного капіталу в оновлення основних фондів галузі", - підкреслив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Реалізація таких великих інвестиційних проектів, як концесії, є дуже складним юридичним процесом, з яким пов’язані численні ризики.

Точку зору інвесторів на прикладі проекту будівництва нового терміналу з перевалки зерна на круглому столі представила компанія "Каргілл". Втрата власності на нові об’єкти, збільшення концесійного платежу та виділення земельної ділянки були названі серед ключових ризиків, з якими приватний інвестор може зіткнутися при розгляді концесії як інструменту інвестування в порти України. На думку інвестора, для усунення цих ризиків і залучення приватних інвестицій необхідні зміни чинного концесійного законодавства України.

"Державі необхідно підтримувати існуюче бажання інвесторів вкладати кошти в реформування портової галузі, і для цього варто активно залучати в процес реформ найкращих світових експертів, що вже мають досвід успішної реалізації концесійних проектів", - зазначає Генеральний директор холдингу "Портінвест" Олександр Смирнов.

На його думку, це дозволить зробити концесійні процеси максимально прозорими та реалізувати стратегічні для держави проекти.

Оскільки приватні інвестори наголошують на необхідності розробки пропозицій щодо вдосконалення законодавства, яке регулює концесійні механізми, земельні відносини та захист прав інвесторів, експерти Американської торгівельної палати продовжать працювати над рекомендаціями до концесійного законодавства задля забезпечення його прозорості та передбачуваності.

Нагадаємо, в лютому 2012 року Верховна Рада України (ВР) прийняла в перовому читанні за основу урядовий законопроект № 9712 від 16 січня 2012 р. “Про морські порти України”, що значно спрощує роботу інвесторів в морських портах. “За” відповідне рішення проголосували 232 народних депутати за мінімально необхідних 226 голосах.

Так, згідно з текстом законопроекту:

  • державне регулювання діяльності в морському порту здійснюється Кабінетом міністрів України з метою безпечної експлуатації об’єктів портової інфраструктури в межах території та акваторії морського порту;
  • комплексного розвитку та підвищення конкурентоспроможності морських портів; рівного доступу до послуг, що надаються в морському порту;
  • недопущення забруднення навколишнього середовища, дотримання вимог до використання і охорони водних об’єктів у межах території та акваторії морського порту.

Також документом визначено перелік послуг, що надаються у морських портах, і тарифи на них. Також в проекті закону говориться, що майно, яке використовується при здійсненні діяльності в морському порту, може перебувати у державній, комунальній та приватній власності. “Існуючі, на день набрання чинності цим законом, стратегічні об’єкти портової інфраструктури є об’єктами державної власності, права приватної власності на причали, побудовані за рахунок приватних інвестицій до вступу цього закону, які внесені до реєстру гідротехнічних споруд в установленому законодавством порядку, і не підлягають передачу в оренду або концесію (крім причалів), приватизацію та/або відчуження будь-яким іншим чином. Причали можуть бути об’єктами оренди чи концесії строком до 49 років”- йдеться в законі.

Приватизація об’єктів портової інфраструктури, крім стратегічних об’єктів, в межах морських портів здійснюється відповідно до законодавства про приватизацію з урахуванням особливостей, які прописані у прийнятому ВР документі. Об’єктами приватизації є:

  • морські порти, до складу яких входять всі види майна, призначені для їх діяльності;
  • єдині майнові комплекси державних підприємств та акції публічних акціонерних товариств, утворених в процесі корпоратизації на базі цехів, виробництв, ділянок, інших підрозділів державних підприємств;
  • окреме індивідуально визначене майно;
  • акції (частки, паї), ​​що належать державі у статутному капіталі господарських товариств, утворених на базі єдиних майнових комплексів, побудованих за рахунок державних і приватних інвестицій відповідно до інвестиційних договорів та договорів про спільну діяльність.

Єдині майнові комплекси державних підприємств і 100% акцій статутного капіталу публічних акціонерних товариств підлягають продажу на конкурентних засадах.

Приватне інвестування в об’єкти портової інфраструктури на території морського порту здійснюється на підставі договорів концесії, договорів про спільну діяльність, договорів оренди, інших видів інвестиційних договорів, що укладаються на основі спеціальних процедур, визначених законодавством, зокрема в порядку, визначеному законом України “Про державно-приватне партнерство”. Інвестування в стратегічні об’єкти портової інфраструктури може передбачати ремонт, модернізацію, реконструкцію або будівництво таких об’єктів.

Також проект закону забороняє скидання нафтозалишків, лляльних і необроблених суднових та стічних вод, чистого або забрудненого водяного баласту, відходів та сміття в територіальному морі та внутрішніх водах України.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, Google+, Facebook, Instagram.

Теги: законодательство украина порт законы концессия инфраструктура
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 2639
Загрузка...
Загрузка...