Нарешті прийнятий довгоочікуваний Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності" від 4 листопада 2011 року N 4014-VI (далі Закон 4014). Давайте розглянемо, що чекає суб’єктів підприємницької діяльності, і які кроки потрібно зробити, щоб стати суб’єктом спрощеної системи оподаткування у 2012 році.

Оксана Пукіш, сертифікований податковий консультант, директор компанії "Пантер Груп", для UBR.UA

Закон – прийнято, але процедура – не затверджена

Отже закон прийнято, але процедура реєстрації і форма заяви для переходу юридичними (далі - ЮО) та фізичними особами - підприємцями (далі ФОП) не затверджені. З реєстрацією платниками єдиного податку ФОП 1-ї групи, 2-ї групи, які сплачують фіксовану ставку податку та ФОП 3-ї групи і ЮО 4 групи, які вибрали ставку податку 5%, більш менш все зрозуміло. Відповідно до пункту "г" п. 5 перехідних положень Закону-4014, платники податків, які вирішили перейти на спрощену систему оподаткування, можуть подати заяви до 25 січня 2012 року, сподіваюсь, що до того часу форми та порядок подачі заяв буде затверджено.

Але перед суб’єктами підприємництва, які вирішили в 2012 році перейти на спрощену систему оподаткування по ставці 3% плюс ПДВ, виникає проблема з порядком реєстрації платником ПДВ, але про це пізніше.

"Подарунок" підприємцям

Спочатку про традицію, яка не змінюється протягом багатьох років – "подарунок" підприємцям під ялиночку. З 01.01.12 року вступає в силу новий довідник КВЕД, який вносить доволі відчутні зміни до кодифікації тих чи інших видів діяльності. Які наслідки зміни довідника КВЕД для підприємців? Всім відомо, що для заняття підприємницькою діяльністю кожен суб’єкт господарювання повинен визначитись з основними видами діяльності та внести цю інформацію у відповідності з кодами КВЕД до відомостей в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДРПОУ). Таким чином, у кожного суб’єкта підприємницької діяльності, ЮО та ФОП, у реєстраційній картці ЄДРПОУ, яка була подана раніше до органів державної реєстрації, зазначено певні види діяльності і які станом на 01.01.2012 року можуть не відповідати тим, які будуть в новому довіднику КВЕД. Відповідно до діючого законодавства, до 15 грудня 2011 року суб’єкти підприємницької діяльності повинні подать заяву про перехід на спрощену систему оподаткування на наступний рік і зазначить в ній види діяльності відповідно до КВЕД, які зазначаються у свідоцтві про сплату єдиного податку. Відповідно до чинного законодавства та нових норм Закону 4014, можливі такі варіанти подачі заяв для переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 3%:

1. Подана заява про перехід на спрощену систему оподаткування та картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012 року зазначає коди з довідника КВЕД чинного в 2011 році, які внесені в реєстраційну картку ЄДРПОУ.

2. Подана заява про перехід на спрощену систему оподаткування та картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012 року за умови, що внесено зміни кодів за новим довідником КВЕД в реєстраційну картку ЄДРПОУ, органи статистики (для ЮО).

3. Подана заява про перехід на спрощену систему оподаткування та картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012 року, але не встигли внести зміни кодів за новим довідником КВЕД в реєстраційну картку ЄДРПОУ, органи статистики (для ЮО).

На мій погляд, якщо питання порядку подачі заяв по переходу на спрощену систему оподаткування 3% з реєстрацією платником ПДВ не буде врегульовано на законодавчому рівні на умовах перехідних положень, то заяви, подані в першому і третьому варіантах можуть бути не прийняті в ДПІ, а підприємцю буде відмовлено в видачі свідоцтва платника єдиного податку та платника ПДВ з причини "неправильного заповнення форми", або надання недостовірних даних.

На ІІ Українському податковому форумі 2011, який відбувся 01 грудня 2011 року під час дебатів аудитори, бухгалтери та податкові консультанти просили прокоментувати представників ДПА України та Міністерства фінансів України шляхи практичного вирішення даної проблеми. Питання було прокоментовано, що згідно з законодавством для ДПІ вид діяльності, відповідно до якого здійснюється діяльність суб’єкта підприємницької діяльності, є код, який внесений в реєстраційну картку ЄДРПОУ. Відповідно до цього, при подачі заяв на отримання свідоцтв платників єдиного податку в 2011 році потрібно зазначить коди, які діють в 2011 році. В зв’язку з тим, що нові коди вступлять в силу тільки в 2012 році, підприємці повинні привести свої види діяльності відповідно до нової редакції КВЕД. Представники ДПА пообіцяли, що врегулюють дане питання одним з варіантів: або ДПА України затвердить порівняльну таблицю нових та старих кодів, якою повинні будуть користуватись інспектори при наданні свідоцтв про сплату єдиного податку, або буде опублікований список кодів КВЕД, які підпадають (або не підпадають) під спрощену систему оподаткування. Або вигадають ще якийсь варіант вирішення проблеми. З огляду на попередній досвід "вирішення проблем" нашими державними відомствами, можу допустити: всі, хто все-таки вирішив займатись бізнесом в 2012 році, повинні самостійно провести співвідношення старих і нових кодів по довіднику КВЕД, а особливо тим, хто бажає бути платником єдиного податку, і після 1 січня почати зміну кодів в порядку. встановленому законодавством. А ще краще 31 грудня піти до своїх районних адміністрацій з метою зайняти чергу для подачі заяви по зміні КВЕД і заодно в веселій компанії "щасливих" друзів зустріти 2011 рік – рік Дракона, а також потурбуватись про те, щоб зайняти чергу в відділах статистики для отримання довідки (для ЮО) і до вікна подачі заяв в ДПІ свого району.

Заява на реєстрацію платником ПДВ з 01.01.12

Тепер розглянемо ситуацію, коли обережні підприємці хочуть скористатись діючим законодавством і подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування за ставкою 3% в 2011році і відповідно подати заяву на реєстрацію платником ПДВ з 01.01.12 року.

Відносно строків подачі заяви на реєстрацію платником ПДВ при переході на платника єдиного податку то відповідно до діючих норм Податкового Кодексу України (надалі - ПКУ) пункт 183.4 статті 183 "Порядок реєстрації платників податку" до 01.01.12 викладено в редакції: "183.4. У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на загальну систему оподаткування, за умови, якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 або пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, з початку календарного року реєстраційна заява має бути подана не пізніше 10 січня цього календарного року; у разі, якщо такий перехід здійснюється упродовж календарного року, реєстраційна заява подається одночасно з поданням заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.

При реєстрації осіб як платників податку, які обрали спрощену систему оподаткування, що передбачає сплату податку, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 або пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається одночасно з поданням заяви на право застосування спрощеної системи оподаткування. {Пункт 183.4 статті 183 в редакції Закону N 3609-VI (3609-17) від 07.07.2011}

Таким чином, відповідно до діючої редакції пункту 183.4 статті 183 ПКУ, для того, щоб стати платником ПДВ з 1-го січня 2012 року, ЮО або ФОП повинні відповідати вимогам пункту 181.1 статті 181 або пункту 182,1 та подати одночасно заяву на право застосування спрощеної системи оподаткування та заяву про реєстрацію платником ПДВ не пізніше 10 грудня 2011. На підставі даної норми і розглядався перший варіант подачі заяв в ДПІ.

В зв’язку з тим, що норми пункту 183.4 статті 183, які діють на даний час, суттєво відрізняються від нової редакції даного пункту, яка вступає в силу з 01.01.12 року, щоб суб’єкти підприємництва не потрапили в ситуацію, коли їх заяву не розглянуть або не приймуть до 10 грудня 2011 року, у них є можливість подати заяви (другий і третій варіанти) до 10 січня 2012 року після вступу в силу Закону 4014 та довідника КВЕД.

Варіант №1

Якщо слідувати нормам пункту 183.4 статті 183 ПКУ на поточний час, то на підставі другого абзацу даного пункту ЮО або ФОП повинні подати до податкового органу до 10 грудня заяву, яку скласти в довільній формі (в зв’язку з тим, що форма нової заяви не затверджена) з посиланням на відповідні пункти Закону 4014, та зазначить такі обов'язкові відомості і перелік копій документів, що додаються:

1) найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта;

2) дані документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця відповідно до закону (на даний час це виписка з реєстру та можна додати довідку про підтвердження відомостей у реєстратора);

3) податкову адресу суб'єкта господарювання (для юридичної особи бажано копію договору оренди і акту прийому передачі приміщення);

4) місце провадження господарської діяльності (для ФОП, та якщо у підприємства є філії, структурні підрозділи також вказати);

5) обрані види господарської діяльності згідно з КВЕД;

6) обрані суб'єктами господарювання ставки єдиного податку;

7) кількість осіб, які одночасно перебувають з фізичною особою - підприємцем у трудових відносинах, та середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи;

8) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

9) Оригінал свідоцтва про сплату єдиного податку за 2011 рік (в випадку якщо були таким).

10) Довідка розрахунок доходу за 2011 рік (або останні 12 місяців), пишеться в довільній формі.

А також, одночасно з даною заявою подати картку реєстрації платником ПДВ.

При заповненні картки платником ПДВ слід звернути увагу на заповнення деяких розділів, від правильності заповнення яких залежить, чи будуть розглядати вашу заяву, чи відразу відмовлять як невірно заповнена (хоча зараз податкова може надати відмову з безліч приводів). При заповненні заяви потрібно звернуть особливу увагу на заповнення розділів:

11- обов’язково вказати перелік всіх приміщень в т.ч. фактичні, юридичні в т.ч філій, підрозділів, яі належать підприємству;

12 – відомості про керівника (ів) які згідно статуту мають на це право;

13- перелік всіх підприємств в яких є засновником або саме підприємство, або керівник підприємства і головний бухгалтер є засновниками або керівниками, або засновники є засновниками інших підприємств або керівниками;

Пункт 15

15.1- дата початку діяльності повинна бути не раніше ніж у вас почалися обороти після реєстрації;

15.2- очікуваний дохід по всім видам діяльності вказуєте не менше 360 000 грн

пункти 15.3, 15.4, 15.5 бажано вказати-НІ;

15.6- вказати балансову вартість основних засобів (первинна мінус амортизація) на 1-ше жовтня (на момент останнього звіту);

15.7- перелік всіх договорів оренди;

всі інші пункти по тексту.

16 – можна припустить що, в останньому пункті* напроти клітинки поставить відмітку, та зазначить: реєстрація відповідно до п 183.4 "перехід на спрощену систему оподаткування за ставкою 3%"

*як варіант тому що не внесені зміни до форми заяви відповідно з вимогами нового законодавства

17 - вказується загальний обсяг операцій за останні 12 місяців, відповідно якщо підприємство звітувало поквартально, то за останні 4 звітні квартали. Сума повинна відповідати задекларованій сумі в звітах поданих до ДПІ і віповідать сумі вказаній в довідці про доходи, яка додавалась до заяви про перехід на спрощену систему, і така ж довідка додається до заяви про реєстрацію платником ПДВ.

Варіант №2

У випадку не прийняття або відмови ДПІ в прийнятті заяви про перехід на платника єдиного податку за ставкою 3% та реєстрації платником ПДВ в 2011 році є можливість спробувати зареєструватись після 1-го січня та вступу Закону-4014 в силу.

З 01.01.2012 року пункт 183.4 статті 183 ПКУ буде викладено в наступній редакції: "183.4. У разі переходу осіб зі спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті".

У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту "г" підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.2 цієї статті".

В перехідних положеннях Закону-4014 про спрощену систему оподаткування визначено, що: "г) суб'єкти господарювання, які були платниками єдиного податку відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" або фіксованого податку відповідно до розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян", а також юридичні і фізичні особи - підприємці, які були платниками інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України, та прийняли рішення з 1 січня 2012 року перейти на спрощену систему оподаткування відповідно до норм цього Закону і відповідають вимогам статті 291 Податкового кодексу України, подають відповідну заяву не пізніше 25 січня 2012 року. Для визначення обсягу доходу, що дає право на застосування спрощеної системи оподаткування у 2012 році суб'єктами господарювання, які не були платниками єдиного чи фіксованого податку, дохід від провадження господарської діяльності, одержаний у 2011 році, перераховується з урахуванням норм статті 292 Податкового кодексу України;"

Якщо ЮО або ФОП відповідає вимогам абзацу першого статті 183.4, то відповідно до норм законодавства потрібно буде подати заяву про реєстрацію платником єдиного податку при виборі ставки 3% по формі встановленого зразка та відповідно до порядку і заяву про реєстрацію платником ПДВ до 10 січня і зазначить бажану дату реєстрації платником ПДВ на підставі норм пункту 185.5 статті 185: "183.5. Особи, зазначені у пунктах 183.3 та 183.4 цієї статті (у разі добровільної реєстрації), можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних.

При цьому реєстрація осіб, зазначених у пункті 183.4 цієї статті, здійснюється не раніше дати зміни системи оподаткування. { Пункт 183.5 статті 183 в редакції Закону N 3609-VI ( 3609-17 ) від 07.07.2011}".

Таким чином, в зв’язку з переходом на спрощену систему оподаткування після 01.01.12 року потрібно в заяві вказати бажану дату, з якої буде рахуватись платником ПДВ (на підстав абзацу другого пункту 183.5 статті 183 з дати переходу на спрощену систему 01.01.12 року). Але слід пам’ятати, що в даній заяві потрібно буде вже вказати нові коди КВЕД і в ЄДРПОУ повинні бути внесені зміни.

Зміни тривають

До кінця 2011 року ДПА України та Міністерство фінансів України готують ще зміни та доповнення до Закону-4014 та інших нормативних актів в т.ч. і по порядку реєстрації платниками ПДВ платників єдиного податку по ставці 3% і 5%. Прогнозувати можна все що завгодно, але про методику прийняття законів в нашій країні можна сказати, що "хотіли як краще, а вийшло як завжди". В той же час виникає неоднозначне питання: чи хотіли краще? Поняття доволі невизначене і призводить до ще декількох питань, а саме: кому краще? як хотіли? чому спершу приймають, а потім думають? І чому всі питання практичного виконання норм прийнятого нормативного акту починають з’являтися після того, як документ підписаний та оприлюднений. Логічно було б при опрацюванні того чи іншого проекту спершу розробити методологію його виконання та адміністрування, співвіднести з чинними нормативними актами, які прямо або відносно будуть впливати на практичне застосування тої чи іншої норми. І, напевне, можна було б сказати – хотіли краще і вийшло краще!

Теги: налоги налоговый кодекс упрощенцы единый налог. налообложение
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 7255