Не дивлячись на те, що Україні постійно погрожують другою хвилею кризи, останнім часом почастішали випадки продажу вітчизняного бізнесу. Більш того, інтерес інвесторів не спадає. Причому, це і самі українці, і іноземні покупці. Про ситуацію в сфері інвестування, залучення коштів через продаж неконтрольного пакету акцій підприємств та інші питання UBR.UA поговорив с віце-президентом УСПП Мирославом Табахарнюком.

Т. Фиала: Европа уже востанавливается после кризиса. Украина - нет

UBR: Українці продають свій бізнес. Цікаво, кому саме? І які для цього причини?

М. Табахарнюк: Є різні причини. Перш за все, це є не так званий вимушений продаж, а інша причина – отримання прибутку. Саме продаж бізнесу дає можливість отримати прибуток на кілька років вперед – це дуже вигідно. Причин і мотиваторів для продажу бізнесу багато. Другою причиною може бути розчарування людини, чи бажання змінити сферу діяльності. Бізнесмен створюючи власний бізнес повинен думати як він буде виходити з цього бізнесу в майбутньому, з прибутком. Один із методів – це продаж бізнесу, потім АПО, потім в спадок сім’ї залишити.

Один з успішних продажів, який був на слуху, -- це, коли пан Тігіпко продав частину свого бізнесу, свого часу, і одержав гарний капітал до кризи.

Як правило, коли підприємець-бізнесмен має певну мету, він її досягає і наступає бажання чогось нового. Хтось це нове знаходить в мистецтві, хтось в державній службі… Дуже добре, коли є можливість продати бізнес, головне вчасно його продати, доки є відповідна кон'юнктура ринку, відповідний попит і є потенційні покупці. Потенційними покупцями можуть бути як вітчизняні підприємці, компанії та інвестори, так і іноземні. Дивлячись, яка це галузь і який формат бізнесу. А також з якою метою покупець може його купувати.

UBR: Зараз почали більше продавати? Можете назвати причини?

М. Табахарнюк: Зараз стало більше вимушених продажів, тобто компанія переоцінила свої можливості, кредитне навантаження значно перевищує потенціал грошових потоків бізнесу, і вже за рахунок додаткових кредитів неможливо розвивати бізнес, потрібне вливання в акціонерний капітал... Досить часто існує єдиний спосіб – продати і виручити хоч якусь суму, щоб не втратити бізнес повністю.

Политика испортила имидж Украины, - инвесторы

UBR: Варіантів залучення додаткових інвестицій є продаж не контрольного пакету акцій?

М. Табахарнюк: Так, це, як правило. Покупцем на неконтрольний пакет можуть бути так звані інвестори, які в Україні достатньо потужно представлені, інвестиційні фонди, мета яких знайти активи, які вони можуть фінансувати, інвестувати. За декілька років розвинути і підняти капіталізацію цього бізнесу, а потім продати свою частку з певним коефіцієнтом.

UBR: Якщо такого вкладника знайшли, то можна сказати, що пощастило?

М. Табахарнюк: Так, це дуже тонкий і довготривалий процес пошуку і вибору. Це залежить від галузі. Досліджується чи цікавий це проект, рівень менеджменту. Як правило, приваблива компанія – це така, яка працює, має свій певний продукт, систему дистрибуції, має хорошу стратегію, розуміння, де вона знаходиться і якою вона буде через декілька років. Також дуже тонкий процес психологічного контакту з людьми, які працюють в цьому бізнесі.

UBR: Перед тим як дати гроші інвестор вивчає кому від їх дає?

М. Табахарнюк: Фінансовий інвестор, підбираючи партнера, вивчає, навіть, рівень сімейних відносин.

Уровень доверия иностранных инвесторов к Украине снова снизился , - ЕБА

UBR: Таке дослідження якось завуальовано проводиться?

М. Табахарнюк: Приїзджає аудитор на вечерю поспілкуватися з сім’єю. Це дружня вечеря, ал є чіткі цілі, скриті питання і на основі цього формується звіт для інвестора.

UBR: Який відсоток українців, які бажають покращити свій бізнес або взагалі продати його?

М. Табахарнюк: Ціна продажу, як правило, складається з двох частин – це премія засновникам чи акціонерам і сума, яка йде на погашення кредиторської заборгованості компанії. Є випадки, коли ціна продажу, - це виключно компенсація кредиторської заборгованості.

UBR: Можна сказати, що купують все тільки за різну ціну?

М. Табахарнюк: Ціна не головне, головне потреба і формат того бізнесу, який купують чи інвестують. Бізнес, який купують має відповідати стратегії потенційного покупця.

UBR: Що найбільш прибуткове в Україні?

М. Табахарнюк: На сьогоднішній день, все що пов’язане з життєдіяльністю людей, виробництва продуктів харчування, енергетика, торгівля і т. д.

UBR: Як часто бувають відмови і через що?

М. Табахарнюк: 80% - це різні очікування по ціні, тобто продавець завищує вартість.

UBR: Хто більше інвестує в Україну - українці чи іноземці?

М. Табахарнюк: Якщо не брати до уваги інвестиції з Кіпру, то українці звичайно більше інвестують в Україну. 12 млрд, які інвестовані з Кіпру, існує думка, що це, в основному, гроші українського походження.

Бизнес-климат ухудшается. Украину обходят как зону бедствия, обставленную флажками

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: бизнес украина продажа инвестиции предприятия
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 2836