Питання місцевого значення – наприклад, щодо освітлення вулиць, ремонту будинків, газопостачання, ефективної роботи ЖЕКів, вивезення сміття – допоможе вирішити закон "Про місцеве самоврядування в Україні". Цей закон передбачає проведення громадських слухань, які є гарним інструментом примусити владу почути громадян. Про це у ефірі "Українського радіо" сказав Максим Лациба, керівник програм УНЦПД.

"Для прикладу: щоб провести громадські слухання у Києві, достатньо за 10 днів дати у ЗМІ оголошення, у якому вказати місце проведення громадських слухань, час, тему. Слухання ініціює територіальна громада як в особі свого представницького органу (міська рада, міський голова), так і через громадські об’єднання (органи самоорганізації населення, громадські організації)", - пояснив експерт.

За його словами, на Русанівці неодноразово відбувались громадські слухання з питань розвитку мікрорайону і його забудови. Сотні киян, які приходили на ці громадські слухання, змогли захистити стадіони і дитячі майданчики від забудов. "Тоді сам забудовник зрозумів, що реалізувати тут свій бізнес-проект йому не вдасться. Його боротьба з громадою і підкуп влади можуть коштувати набагато дорожче, ніж перенести реалізацію проекту в інше - дозволене місце", - наголосив М.Лациба.

Втім, закон про місцеве самоврядування містить єдине "але": порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади. Якщо немає статуту і відповідного порядку проведення цих слухань, то реалізувати це право громадяни не можуть. В Україні тільки 15% територіальних громад мають статути. Проте, відсутність процедури – це все-таки питання до мера, а сама ж територіальна громада має право ініціювати слухання.

"Якщо статуту немає - пишіть меру лист із пропозицією провести громадські слухання, посилаючись на ст.13 закону про місцеве самоврядування. Нехай міський голова своїм рішенням призначає дату проведення громадських слухань і порядок їх підготовки", - радить експерт.

Результати громадських слухань є обов’язковими для врахування органами влади. Представники місцевих рад зобов’язані розглянути резолюцію слухань, за яку голосують громадяни. Пропозиції громадян або мають бути виконані, або орган влади має аргументовано пояснити, чому це не може здійснитися взагалі (або на даний момент).

Експерт також додав, що не всі громадяни України отримали можливість легко проводити громадські слухання. Так, якщо у Запоріжжі треба зібрати 250 підписів, то в Івано-Франківську ця норма дуже дискримінаційна: 5% виборців, а це - тисячі підписів.

Теги: жкх закон реформа общественные слушания
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 628