Асоціація українських банків звернулась до Президента України, голови Верховної Ради України, народних депутатів України, членів спостережної Ради НБУ тощо з аналізом діяльності Нацбанку у монетарній та регуляторній політиці за 2011 р. Як зазначається у листі президента АУБ до Президента країни, "змушені звернутися до Вас у зв’язку із загрозами стабільності та негативними тенденціями у фінансово-економічній, грошово-кредитній і банківській сферах, які посилюються помилками керівництва Національного банку України у здійсненні монетарної та регуляторної політики, а також порушеннями з боку НБУ положень Конституції України, чинного законодавства та Указів Президента України". Про це повідомила прес-служба Асоціації українських банків.

За словами президента АУБ Олександра Сугоняко, стратегічні помилки у фінансовій, монетарній та банківській сферах, допущені попередньою владою і банками, як і пропозиції АУБ щодо їх подолання, не були усвідомлені та враховані у подальшій державній політиці, а робота нового керівництва НБУ характеризується заниженням рівня професіоналізму.

Експертами АУБ разом із групою науковців було проаналізовано діяльність НБУ в зазначених сферах протягом 2011 року та виявлено таке:

1. Розвиток національного господарства, кредитування вітчизняного виробника і сприяння покращенню платіжного балансу – все це практично було поза увагою керівництва НБУ.

а) В монетарній політиці, утискуючи ліквідність з метою поточного утримання обмінного курсу та інфляції, НБУ втратив почуття міри, що нанесло відчутний удар по економіці і банківській галузі, зокрема, негативно відобразилось на ліквідності, процентних ставках за депозитами і кредитами та на обсягах кредитування, і відповідно призвело до уповільнення економічного зростання в кінці 2011 року.

б) В середині 2011 р. НБУ продемонстрував розуміння загрозливого стану платіжного балансу країни та підготував проект Постанови правління НБУ, який мав за мету зменшення кредитування споживчого імпорту. Попри те, що Кабінет міністрів України восени повторив це завдання в своєму Розпорядженні від 26.10.2011 р. № 1074-р, НБУ так і не ухвалив відповідну постанову, що призвело до подальшого незбалансованого зростання імпорту та негативного торгівельного сальдо.

Чит. также:Арбузов удешевит кредиты коммерческих банков

в) Продовжується неадекватне сприйняття НБУ місця та ролі національного капіталу в банківській галузі, що зокрема проявилося в постійному адміністративному тиску з боку регулятора на найбільш чисельну й водночас найменш вразливу до кризових явищ частину банківської системи України – малі та середні банки з українським капіталом.

2. Явна недооцінка керівництвом НБУ фундаментальної ролі довіри з боку клієнтів, громадян та суспільства до банків і національної грошової одиниці – гривні – проявилося, зокрема, в таких діях НБУ протягом 2011 року:

а) "Паспортизація" валютно-обмінних операцій здійснена з порушенням Закону щодо захисту персональних даних громадян та положень Конституції України. При цьому, така ініціатива НБУ не тільки викликала негативне ставлення громадян до банків, але й, як свідчить аналіз, не досягла цілей, які проголошував НБУ.

б) Посилення вимог НБУ до ідентифікації банками своїх клієнтів так само відбулося з явною втратою міри та порушенням чинного законодавства, що зменшило довіру у стосунках між банками та громадянами.

в) Непродумані з позицій національних інтересів та нацбезпеки заяви керівництва НБУ про наміри використання в розрахунках та валютних резервах російських рублів (з метою нібито збереження валютних резервів) проявляють надто легковажне ставлення НБУ у підходах до політики та складних макроекономічних валютних категорій, що підриває довіру до нього з боку експертного середовища та економічно обізнаних громадян.

г) Повідомлення НБУ про наміри випустити “золоті сертифікати” та золоті інвестиційні монети з метою мобілізації в економіку позабанківських заощаджень громадян, як свідчить аналіз, є необґрунтованими і такими, що не відповідають ані запасам золота в НБУ, ані можливостям його видобутку в країні, й водночас поширюють сумніви щодо стабільності гривні.

д) Всупереч положенню рішення РНБОУ, введеного в дію Указом Президента від 10.12.2010 р., про "дедоларизацію" грошового обігу, НБУ демонструє нерозуміння значення цього процесу і фактично зриває виконання вказаного указу, що, зокрема, проявилося в ініціативі та підтримці з боку НБУ випуску урядом так званих валютних ОВДП, тим самим демонструючи суспільству недовіру самої влади до національної грошової одиниці.

В листі АУБ наголошується, що названі заходи НБУ здійснюються з порушенням базових конституційних положень, які визначають діяльність цього державного органу. Так, всупереч вимозі Ст. 100 Конституції України, починаючи з 2010 року по суті не працює Рада НБУ, не розробляються і не приймаються основні засади грошово-кредитної політики, що дозволяє голові та членам правління НБУ здійснювати монетарну політику держави фактично у "ручному режимі", що призводить до появи незважених або професійно сумнівних ініціатив та експромтів. Крім того, низка проаналізованих дій НБУ формує суттєвий девальваційний потенціал, відкладений у часі, чим порушуються положення Ст. 99 Конституції України щодо забезпечення стабільності грошової одиниці як основної функції НБУ.

За словами президента АУБ, так само викликають подив законопроекти, що наділяють НБУ невластивими центральному банку функціями – розвідкою та видобутком золота, створенням власного телебачення, а також щодо фактичного перетворення власної відомчої охорони НБУ у правоохоронний орган.

"Підривають довіру до НБУ і влади й серйозні помилки у визначенні макроекономічних тенденцій. Так НБУ фактично "підставив" Президента України, спонукавши його озвучити помилкові оцінки щодо зведеного сальдо платіжного балансу і обсягів золотовалютних резервів України у 2011 році. Така публічна демонстрація непрофесіоналізму з підривом довіри до першої особи держави є абсолютно неприпустимою для такого провідного державного органу як центральний банк країни", - сказано в листі АУБ до Президента України та народних депутатів України.

Як зазначається в листі АУБ, "наведений аналіз ставить під сумнів професійну компетентність нинішнього керівництва НБУ та його здатність виконувати покладені на нього конституційні функції і обов’язки, особливо в контексті сучасних проблем та небезпечних викликів, породжених затяжною фінансово-економічною кризою в країні і світі".

З огляду на це Асоціація українських банків ставить питання про непрофесіоналізм діючого керівництва НБУ та необхідність його відставки.

Теги: отставка ауб арбузов
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 2228