Панічні настрої людей підігрівалися Нацбанком, який продовжував прикривати банки: тільки за жовтень тимчасові адміністрації були введені в трьох банках, а з початку року - відразу в 26. "Це, на жаль, проявляється не тільки у відтоку строкових депозитів із системи в цілому, але і в масовому обнуленні клієнтами своїх карткових рахунків, на які зараховуються зарплати, пенсії, стипендії, соціальні виплати, грошові перекази. Тому ліміти, що встановлюються банками на зняття готівки в банкоматах, - тимчасова і вимушена міра, викликана частково нівелювати паніку, а також активізувати безготівкові розрахунки картками", - розповіла начальник управління досліджень банку "Надра"

Тетяна Нурмухаметова.

Якщо ще у вересні фінансисти давали за раз знімати у своїх банкоматах до 1,5-2 тис. грн (деякі - навіть 4 тис.грн), то тепер опустили планку до 500-1000 грн. Більш поширеним явищем при цьому стало лімітування кількості операцій. Людині за добу дозволяється здійснити 4-5 знять готівки в банкоматах, і скільки завгодно операцій з розрахунку карткою в магазинах. Звичайно, за дзвінком банки збільшували і максимальну кількість операцій, і суму зняття, але створювали людям додаткові незручності.

Вкладення стають коротшими

Через побоювання закриття банків, вкладники відкривали депозити на менші терміни. "У жовтні зберігався попит на короткострокові вклади на 1-2 місяці або безстрокові ощадні, кошти на яких клієнтові доступні в будь-який час. Якщо термін довше, то клієнта цікавить можливість дострокового зняття з найменшими втратами. Головний критерій, за яким сьогодні населення вибирає внесок, - це можливість його терміново відкликати. І тільки в другу чергу - дохідність ", - запевнила начальник відділу депозитних продуктів і поточних рахунків UniCredit Bank Ірина Стрепетова.

Підтвердила тенденцію і перший заступник голови правління Forward Bank (колишній банк "Російський стандарт") Олена Франківська: "Зараз процентна ставка вже не має вирішального значення при прийнятті рішення про розміщення вкладу. Визначальним моментом виступає надійність фінансової установи: те, як банк виконує всі зобов’язання перед своїми клієнтами та вимоги Нацбанку, а також його фінансові показники".

До речі, якщо НБУ пролобіює зміни до Цивільного кодексу - позбавить вкладників права забирати вклади раніше терміну (зазначеного в депозитному договорі), як пообіцяла голова НБУ Валерія Гонтарєва, то фінансисти очікують подальше зниження середнього терміну розміщення грошей - з 1-2 місяців до 2-4 тижнів.

Не бачачи сенсу тримати високі ставки, фінансисти вирішили заощадити і почали знижувати відсотки. За жовтень ті просіли за короткостроковими вкладами у гривні з 20,4% до 15,3% річних. При цьому, щоправда, деякі банки все ж трохи підняли довгострокові, щоб хоч трохи простимулювати вкладення на 9-12 місяців: з 19,5% до 21,1% річних у середньому по банківській системі.

Ставки за валютними вкладами змінювалися не так активно: ці депозити активно знімали, тому не хотіли зайвий раз лякати вкладників (адже банки як і раніше потребували депозитних доларів). Прибутковості для вкладень на 1-3 місяці спочатку знизили (з 8,7% до 7,5% річних), проте до початку листопада все ж вирівняли - на 8,6% річних. Прибутковості ж доларових вкладів строком до 9-12 місяців піднялися з 8,1% до 9,8-10% річних.

Топ-3 найпопулярніших депозитних вкладень

По-перше, це конвертаційний депозит. "Інтерес з боку населення виник в умовах мінливості курсу і браку готівкової валюти. Людині пропонується розмістити на 3-6 місяців на рахунок гривню, яка згодом буде конвертована у валюту. Дана пропозиція - хороший інструмент мінімізації девальваційних ризиків", - сказала начальник управління досліджень банку "Надра" Тетяна Нурмухаметова.

На другому місці в рейтингу виявилися вкладення на карткових рахунках під ставку на рівні депозиту - 15-20% річних (за стандартними картковими рахунками зазвичай платять лише близько 3-5% річних). "Попит на карткові вклади до запитання обумовлений цілодобовим доступом до коштів. Незважаючи на те, що ставки по таких вкладеннях істотно не змінювалися, їх обсяг збільшився. В основному через перетікання коштів зі строкових депозитних рахунків", - пояснила Ірина Стрепетова.

Третіми за популярністю в жовтні стали гнучкі вклади з вільним режимом поповнення і зняття. Ставки по них ще на 2-3% річних вище, ніж за картковими депозитами.

Підводні камені депозитних договорів

Автоматична пролонгація

Уважно прочитайте главу про виплату депозиту після закінчення його терміну. Не підписуйте угоду, в якій є розділ про автоматичне продовження вкладу, оскільки це загрожує сплатою штрафів. "У договорі може бути зазначено, що, якщо вкладник не звернеться за виплатою, наприклад, протягом п’яти днів до дати закінчення терміну вкладу, депозит буде продовжений на певний строк. У такому випадку при бажанні людини зняти гроші в обумовлений термін йому можуть повідомити, що, так як він раніше не прийшов, його внесок вже продовжено. А якщо захоче його зараз зняти, то з нього стягнуть штраф", - пояснила директор ТОВ "Юридична контора Спектор" Ольга Спектор.

Нову ставку мають погодити

Обов’язково вивчіть розділ, в якому йдеться про зміну процентної ставки. Якщо ви відкриваєте строковий депозит (тобто внесок на чітко обумовлений термін, а не до запитання), то в договорі повинно бути зазначено, банк повинен заздалегідь вас повідомити про зміну прибутковості. А головне - отримати ваш дозвіл на цей крок (підпис на відповідному документі). В односторонньому порядку банк не має права цього робити. "Для строкового вкладу діє законодавча заборона на зменшення банком процентної ставки, і будь-яка умова в договорі, що дає банку таке право, буде вважатися нікчемним", - запевнив адвокат ЮФ "Ілляшев та Партнери" Олександр Виговський.

Не відкривайте картку для відсотків

Дуже небезпечно останнім часом стало відкривати до депозитного рахунку ще один - зазвичай картковий. Його ще називають рахунком для виплат. Банкір яскраво опише вам всі переваги нової картки, яку, безсумнівно, випустять безкоштовно. І може, навіть запропонує до неї пакет послуг, наприклад, якісь знижки в магазинах при пред’явленні. Але банку другий рахунок потрібен, щоб уникнути штрафних санкцій - щоб ви не змогли його засудити за те, що він несвоєчасно або не в повному обсязі нарахував вам відсотки по депозиту, які повинні капати на картку. Він буде кидати ці процентні виплати для проформи, щоб показати НБУ в разі перевірки і судді, якщо ви затієте тяжбу, грошове перерахування. А за фактом продовжить користуватися цими грошима: зняти ви їх зможете в дуже обмеженому обсязі. "Якщо в банку проблеми, то в його банкоматі людина зможе знімати від 100 гривень на добу. А в банкоматах банків-партнерів будете втрачати від 2% до 5% комісії", - зазначила партнер адвокатського об’єднання "СК Груп" Юлія Курило.

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Юристи розповіли, як потрібно діяти при подачі подібної позовної заяви.
А фінансисти - як правильно вибрати банк для відкриття депозитного рахунку,
щоб уникнути в майбутньому негативних моментів при знятті коштів з рахунку.

Новицький Євген, заступник начальника департаменту регіональної мережі з питань розвитку бізнесу Авант-Банку:

"При виборі банку для відкриття депозиту потрібно цікавитися, на чому він заробляє: які кредити видає, кому і на яких умовах, із заставою, наприклад, або без. Від цього безпосередньо залежить якість кредитного портфеля і, відповідно, можливість банку вчасно виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Також звертайте увагу на реагування банку в тій чи іншій ситуації, наскільки дорогий йому клієнт, чи здатний банк йти на індивідуальні умови в разі потреби. Чи пропонує банк свої послуги або наполягає на них. Чи брав банк рефінансування в НБУ, чи платить податки, офіційну зарплату або воліє виплати в "конверті". Наскільки аполітичний банк, адже чим менше залежність, тим нижче ризики і вище надійність".

Ольга Спектор, директор ТОВ "Юридична контора Спектор"

"Для підтвердження нанесення морального збитку варто сходити в поліклініку, щоб підтвердити, що стан здоров’я вкладника документально, "на папері", погіршився - особливо щодо серцево-судинної і нервової системи. А також зберігати чеки про покупку ліків, які допомагають від таких хвороб. На жаль, для більшості вкладників на сьогоднішній день навіть не доведеться нічого додумувати або дописувати в історії їхніх хвороб, головне - зберегти докази того, що погіршення здоров’я мало місце. Це буде найяскравішим чином свідчити про важкі переживання, що підтверджуватиме завдану моральну шкоду".

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: банківський вклад гроші
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 1311