Сьогодні у програмі "Думка експерта" говоримо про накопичення українцями доларів, іноземної валюти, про роль долара – євро у нашій українській економіці. Екс – заступник голови Національного банку України, ректор Міжнародного інституту бізнесу – Олександр Савченко.

- Так склалося після розпаду СССР, що долар став популярним з тих часів. Його тримають під подушками, дарують. Чому так досі залишається, що ми накопичили уже, за вашими словами, в українських сім’ях 60 – 70 мільярдів американських доларів.

- Причина одна: чим менше розвинута країна, чим менше вона цивілізована, тим в більшій мірі вона використовує інші, більш привабливі валюти. В силу того, що долар був, залишається і ще довго буде найбільш привабливою валютою, ми використовуємо його. Якщо брати розвинуті країни, наприклад, Швейцарія, це був би абсурд, якби швейцарець використовував долар. Швейцарія – більш розвинута країна, ніж США і вона, звичайно, все має в своїй валюті. Євросоюз, приблизно, паритет за США. Якщо брати Росію, там теж – долар. А якщо брати деякі африканські країни, то там – виключно долар. Також, у нас теж євро є, але приблизно один до восьми у використанні людьми у накопиченні долара і євро. Взагалі, якщо ми використовуємо іншу валюту для розрахунків чи для накопичення у нас, це означає економічною мовою, що ми – безпроцентно кредитуємо іншу країну. От якщо ми маємо в сім’ях десь 50 млрд доларів, це означає, що ми видали Америці кредит без процентів в вона ним користується. Ми можемо цей кредит закрити, коли ми поїдемо і купимо на ці долари якісь речі в Америці чи в іншої країни. Але, стається так, що запаси все більше і більше, а використання все менше і менше.

- Теоретично, може таке бути, що українці одночасно підуть і здадуть всі долари.

- Вони куплять гривню, чи куплять якусь іншу валюту, чи євро, чи рубль російський. Таке теоретично можливо.

- А якщо всі перейдуть на гривню?

- Це – плюс українській економіці. Це означає, що люди будуть кредитувати українську економіку. Взагалі, гроші мають кредитний сенс. Коли ви використовуєте гроші, це означає, що ви кредитуєте державу. Коли купуєте щось, ви закриваєте кредит. Я допускаю, якщо б ми зберігали своє багатство в гривнях, країна стала б багатшою на 5 – 6 мілліардів.

- Припустимо, українці послухають і почнуть накопичувати в гривнях. Чи дотримає свого слова держава. Що повинно відбуватися в економіці, щоб потім все це не обвалилося.

- Абсолютно правильне питання: українці повірять в гривню, коли вона на протязі сталого часу буде демонструвати більшу стабільність, більшу дохідність, ніж інші валюти. Це означає, що треба корінним чином змінити цільову функцію НБУ і уряду. Це називається економічна влада. Мінфін і Центральний банк, це – економічна влада. І от економічна влада в країні має бути відповідальною перед населенням за купівельну спроможність національної валюти. Практично, це означає, що інфляція в Україні має бути на рівні цивілізованих країн: 2 – 3 %. Коли б люди були впевнені, що щоб не сталося, інфляція буде 2 – 3, як екстра випадок – 4% на протязі 5 – 10 років, а доходи в цій валюті вони отримають. Поступово, всі би перейшли на гривню. Дійсно, минулому році інфляція була трошки менша, ніж звичайна для України. Бо, звичайна інфляція у нас між 10 і 20%. От кажуть зараз, що гривна може девальвувати, що штучно тримається високий курс гривні до долара, до євро.

- Це – правда?

- З одного боку. Але, з іншого боку, це – теоретично доведено найкращими економістами, візьміть Світовий банк, АМФ, вони майже ніколи не помиляються і не тільки. Що українська гривня сама недооцінена валюта у світі, включаючи африканські країни. Якщо б рівень управління у нас був, як у США, то гривна коштувала б 4 гривні за 1 долар. Тобто, рівно в 2 рази. Оце – найбільш недооцінена валюта. Це рахується через різні індекси, головний з них – індекс купівельної спроможності. А, припустимо, швейцарська валюта – переоцінена. Юань – переоцінений. Колись китайський юань був менш оціненою валютою, ніж гривня. Зараз він нас обійшов. Це означає, що рівень інтелектуальної теоретичної підготовки економічної влади в Китаї уже набагато вище, ніж в Україні. В Росії теж, вони – вище, ніж ми. І звичайно, при такому рівні управління гривня може девальвувати ще більше.

- Тобто, теоретично вона може бути купівельноспроможною, може бути дорогою, а практично, ми сповзаємо на низ.

- Так. І якби у нас дійсно був налаштований економічний механізм, економічні реформи, принаймні на рівні середньої європейської країни, то гривна б коштувала, ну, зараз би десь 5 за долар. Чим більше хаосу, політичної не стабільності, економічної безвідповідальності, інтелектуального деградування і відсталості, тим більш недооцінена валюта.

- Ви були заступником голови Центрального банку, який керує всіма процесами, на той момент, коли ви керували банківськими процесами, що було важко втілити. Чому не вдалося повернути в той напрямок, про який ви зараз говорите. Що заважає втілити ту модель, про яку ви зараз говорите.

- Заважає консерватизм. У нас при владі покоління 60 – 70 річних людей. Треба набагато активніше залучати молодих, освічених людей, які мають не радянську освіту.

- За реальними оцінками, який час має пройти для того, щоб Україна вийшла на рівень необхідної освіченості.

- Я перший раз вчора почув від міністра, реально, він серцем казав, що треба почати реформу в енергозбереженні, тому, що ми – можемо реально померти. Ми не можемо платити такі суми. Це стосується також освіти: економічної, фінансової грамотності. Без неї ми не можемо навіть економічні реформи проводити. Ну і ставити в уряд реформаторів, які розуміють, беруть на себе відповідальність.

Теги: валюта доллар население сбережения
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 2418