Україна і Китай все тісніше співпрацюють в різних сферах економіки. Більш того, коли Президент України Віктор Янукович і Президент РФ Володимир Путін не змогли в Ялті домовитися щодо зниження цін на газ, нові китайські "друзі" України запропонували Януковичу свою допомогу.

Дехто з експертів вважає, що китайці, наразі, сильніші за росіян. Тобто, в України є шанс не просто перевести свою енергетику з газу на вугілля за рахунок китайських юанів, а й завдати нищівного економічного удару по "Газпрому". Інші застерігають: не завше треба довіряти новим китайським партнерам. Мовляв, всі кредити, надані "товаришами" з Китаю, все одно колись доведеться віддавати.

Тим не менш, за словам викладача Львівської бізнес-школи УКУ, к.ф.м.н. Ярослава Притули, українцям і китайцям багато в чому можна порозумітися. "Українська культура є досить близькою до китайської, це дає можливості вважати, що при правильній стратегії вихід на китайський ринок для українських компаній має бути не менш успішним, ніж для західних", - вважає експерт.

Минулого року Китай затвердив дванадцятий 5-річний план, основна ціль якого збільшити внутрішнє споживання до 55% (зараз воно на рівні 40%). За показниками досягнення економіки серед країн світу, Китай - у переліку перших, однак, не все так гладко у Піднебесній.

"Якщо дивися на показники зростання китайської економіки, - вони непогані, але недовіра до офіційної статистики не робить їх аргументом для інвестицій в у цю країну. Тому реформа банківського сектору для Піднебесної є дуже важливою, оскільки сьогодні він монополізований: значна частка банківського сектору належить державі", - зазначив Ярослав Притула.

На думку експерта, Китай запізнився із реформами приблизно на 5 років. Сьогодні індекс ділових очікувань (PMI) Китаю вже не такий оптимістичний як був кілька років тому. Серед проблем китайської економіки - загроза інфляції, дилеми обмінного курсу, недовіра до офіційної статистики, необхідність реформи банківського сектору для збалансування економіки тощо.

Експерт вважає, для того, аби розвиватися далі, китайська економіка має два шляхи: продовжувати інвестувати кошти у великі інфраструктурні проекти (це може відтермінувати процес різкого сповільнення економічного зростання на кілька років, але буде і надалі розганяти інфляцію). Інший варіант - лібералізація банківського ринку. "Йдеться про залучення приватного капіталу, і відповідно, створення конкуренції за відсоткові та депозитні ставки, які зараз є занизькими (депозитні - близько 2%, при інфляції - близько 4%). Якщо в Китаї лібералізувати банківський ринок, відсоткову ставку, фінансовий ринок у розумінні доступу зовнішнього капіталу, то це автоматично збалансує і валютний курс", - розповів він.

Сьогодні, попри непрості часи, за словами експерта, китайська економіка спрямована на інновації та постійні експерименти, тому при правильних підходах, перспективи для її зростання досить непогані.

В свою чергу, директор компанії RR Commodities (Shanghai) Сергій Лесняк, який понад 8 років очолює представництво найбільших українських компаній в Китаї, зазначив, що існує особливість мислення азійців. І з цим треба рахуватися. За його словами, в Азії є багато символічних актів як у бізнесі, так і в державних структурах. "Символізм має величезне значення, і для того, щоб успішно вести справи в Азії, потрібно максимально знати про нього", - підкреслив він і додав, що Азія системно працює над покращення власного бренду.

Тобто вважати, що Китай роздає кредити під різні проекти в Україні в розрахунку лише на віддачу грошей з процентами – не варто. Тим паче, що Україні, поки що, повертати ці кредити нічим. Хіба що, Китай буде згоден на бартер. Тобто, азійці вкладають кошти в розвиток українського сільського господарства – забирають готову продукцію. Враховуючи, що на світ насувається глобальна продовольча криза, не важко прорахувати, хто в цій ситуації виграє.

Інший приклад – високі технології. КНР владає великі кошти в розробку та розвідку нових технологій. Співпраця з Україною в цьому сегменті може привести до банальної купівлі розробок. Тобто, технології. А потім Китай може розпочати виробництво вже в себе, без участі України. А на світовому ринку виступить вже як експортер-конкурент нашій державі.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: китай украина сотрудничество кредит
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 2518