Світові економічні реалії та негативні явища в інноваційній сфері набувають незворотного характеру і стають загрозою економічній безпеці України. Щоб не стати жертвою цих тенденцій та не опинитися на узбіччі світової економіки, політичне керівництво нашої країни та органи виконавчої влади на всіх рівнях повинні вжити невідкладних заходів. Проте яких? Як нашій державі  перейти від стагнації до успішно розвитку  і стати конкурентоспроможною у сучасному капіталістичному світі в умовах науково-технічної революції розглянемо у цій статті.

"Силіконова долина" в Україні?

У всесвітньому рейтингу інновацій за останні роки Україна опустилася з 52-го на 88-е місце, а в рейтингу конкурентоспроможності – з 69-го на 89-е місце після Кенії та Ботсвани. Це зовсім не відповідає реальному науковому потенціалу нашої країни, вважає Анатолій Мазур, голова Ради керівників технопарків України.

Тому в українську економіку слід запровадити модель "технопарку без стін", або "віртуального технопарку".

Прогноз росту економік світу до 2020 року

Такий сценарій ймовірно можливий тільки у випадку, якщо в найближчі кілька років, українські політики зуміють створити такі інвестиційні та бізнес умови в Україні, які знизять обсяг тіньової економіки з нині існуючих 60% ВВП хоча б до 18-20%, а середньорічний розмір іноземних інвестицій становитиме $ 15-20 млрд.

Причому, показник зростання на рівні 10-15% на рік буде також неможливо забезпечити, якщо не змінювати державні інвестиційні пріоритети та існуючий технологічний уклад, і крім АПК, транспортної інфраструктури, енергетики, будівництва і рітейла, які в першу чергу пропонує розвивати Україні ОЕСР, не почати активно вкладати інвестиційні ресурси і в наукомісткий сектор країни.

Тим часом, науковці Технопарку ІЕЗ ім. Є.О. Патона на засіданні круглого столу "Інноваційний розвиток підприємств України: стратегії та сценарії", що відбувся у НТУУ "Київський політехнічний інститут" вже запропонували модель розвитку країни на основі так званого "технопарку без стін". Її особливість полягає у тому, що реалізація практично не вимагає значних витрат із видаткової частини держбюджету та використовує непрямі методи державної підтримки за допомоги різних форм податкових та митних преференцій.

Науковці визначають, що ціла низка конкурентоспроможних вітчизняних розробок могла б потужно вийти на світовий ринок все сьогодні. Серед них:

  • технологія і комплекс апаратури для зварювання живих тканин при хірургічних операціях;
  • поліорганосилоксинові адсорбенти;
  • вітчизняні антибіотики – циклоспорини;
  • одержання на основі вітчизняних технологій титанових сплавів;
  • вітчизняні надтверді матеріали та інструмент на їх основі та інші.

Допомога держави

Проте, без підтримки держави все ж не обійтись. За словами  В’ячеслава Гусєва, к.е.н., провідного наукового співробітника Інституту проблем державного управління та місцевого самоврядування НАДУ при Президентові України, нашій державі необхідно перейти від механізму державно-приватних відносин до публічно-приватних відносин. За його словами, для впровадження такого механізму відносин в Україні необхідним та обов’язковим є:

  • добровільний та рівноправний характер партнерів за обсягом прав та обов’язків;
  • наявність спільних цілей;
  • спільне інвестування;
  • розподіл ризиків, витрат та прибутків тощо.

Графік розрахунку надходжень податку на доходи фізосіб від суб'єктів IT-галузі в 2013-2017 роках, тис.грн (за інформацією порталу AIN.ua)


Графік розрахунку зборів на загальнообов'язкове держстрахування з суб'єктів IT-галузі в 2013-2017 роках, тис.грн (за інформацією порталу AIN.ua)

Власними силами

Проте можливий сценарій інноваційного розвитку і без державного партнерства. "У сучасному світі ми продаємо не сам товар, а враження від нього.  Кожен новий покупець повинен, зарядившись цим враженням, ставати вашим торговим агентом та збільшувати клієнтське поле", - переконує засновник холдингу "Еверест", президент компанії "Е-Консалтинг" Андрій Безгубенко.

Але продажі будь-якого, навіть гарного за своїми технічними і естетичним характеристикам товару, вимагають неабиякого знання психології взагалі та психології продажів зокрема.  

Андрій Безгубенко переконаний, що підрахунок грошей, що спирається на бухгалтерські показники, застарів і не сьогодні вже не актуальний. "Згідно з новими тенденціями, підприємець повинен рахувати гроші, що знаходяться у кишенях потенційних покупців та керувати ними", - наголошує він.

Можливість це робити, а також здійснювати контроль та планування діяльності підприємства, надають сучасні ІТ-системи. Тому знання, як знайти потрібну інформацію та розуміння, як її застосувати - це найголовніше знання . "А цього достатньо, щоб досягти успіху", - вважає бізнесмен.

Позитивна програма дій. Середньострокова (3-5 років): що потрібно змінювати? (інформація з доповіді "Україна напередодні термінального кризи Американського циклу економічного розвитку: сценарії та перспективи")

Кожен сценарний підхід має власну стратегію. Проте  науково-технічна революція триває, і Україні потрібно відвойовувати своє місце у цьому процесі.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: бизнес украина экономика технологии инновации наука
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 2779