В Україні досі не створено дієвих механізмів державного регулювання ринку цінних паперів, констатувала Колегія Рахункової палати за результатами аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених на реалізацію державної політики у сфері обігу цінних паперів та функціонування фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку протягом 2009-2011 років здійснювала регулювання здебільшого хаотично і безсистемно, внаслідок чого на фондовому ринку існує низка проблем, пов'язаних з його розвитком та функціонуванням. Про це повідомили у прес-службі Рахункової палати.

Окремі показники вітчизняного фондового ринку все ж мали позитивну динаміку. Через інструменти цього ринку 2011 року в економіку було залучено 172,94 млрд. грн., що удвічі більше, ніж у попередньому році. Проте в цілому якісні характеристики фондового ринку на низькому рівні. Зокрема, показник співвідношення капіталізації лістингових компаній до ВВП у 2009 - 2011 роках у середньому становив 14,3 відс., що у 3-4 рази менше, ніж в Росії та Казахстані. Майже 85 відс. від загальних обсягів договорів, реалізованих на ринку цінних паперів, перебуває поза межами організованої торгівлі. Загалом участь населення у діяльності ринку та довіра до нього є низькими.

Однією з головних причин такої ситуації, за висновками аудиторів, є недосконале нормативно-правове забезпечення роботи національного фондового ринку. Відсутня дієва програма його розвитку, з урахуванням якої мала б формуватися державна політика у цій сфері. Законодавчо не стимулюється зростання організованого ринку цінних паперів. Досі не створена централізована депозитарна система, яка мала б забезпечувати повноцінний захист прав власності інвесторів. Не сприяє розвитку фондового ринку відсутність базового закону щодо похідних цінних паперів (деривативів).

Недосконалий механізм контролю державного регулятора за діяльністю емітентів та професійних учасників фондового ринку не дає можливості оперативно виявляти і припиняти порушення. У 2009-2011 роках із загальної суми штрафних санкцій, які нарахувала комісія з цінних паперів, порушники сплатили тільки 13 відсотків.

Колегія Рахункової палати наголосила на необхідності вдосконалення законодавства у сфері обігу цінних паперів та діяльності новоствореної Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, зокрема, у сфері взаємодії з державними органами, які здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів.

Теги: фондовый рынок биржа
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 762