Хочу розпочати цю серію статей словами Олександра Довженка: "Вийшов з інституту політичним, неписьменним і темним". Погодьтеся, неприхована іронія. Але дійсність була і залишатиметься такою. Людині властиво помилятися та виправляти помилки. Тому кожен вчиться чомусь новому протягом усього життя, накопичуючи знання, нехай навіть далекі від академічних. Разом з тим, освіта стала одним з найефективніших інструментів, який не потрібно носити за плечима. Здається, ця теза осідає в глибині нашої свідомості ще від самого дитинства і потім супроводжує до юності, коли вже виникають перші думки з приводу того, ким хочеш бути у цьому заплутаному мов веретено житті.

Віталій Олексієнко, спеціально для UBR.UA

Якщо говорити про освіту сьогоденну, то не певен що вона надто змінилася від кінця XIX – початку  XX століття. У моді Європа та її давні традиції. Класична школа і новаторський підхід. Тими ж самими залишилися критерії вибірковості, коли освіта, як і раніше, багато в чому залежить від чиїхось можливостей. Єдиний принциповий момент – це масовість вищої освіти, яка свого роду стала поп-культурою. Явищем, що тепер здатне впливати не лише на суспільно-політичні аспекти функціонування різних соціальних груп, а також і на фундаментальні економічні процеси, між іншим, зумовлюючи перерозподіл продуктивних сил та уповільнюючи найпростіше виробництво.

Причини популярності здобуття вищої освіти у Польщі

Існує ряд факторів, які зробили цю країну лідером ринку вищої та середньої спеціальної освіти східної Європи. І я не даремно роблю акцент на слові ринок. Бо добре це чи погано, але освіта вже давно є товаром. Тому цілком нормально, коли продавець такого товару докладає максимум зусиль для його реалізації. Створює відповідні сприятливі умови, розробляє маркетингову стратегію, залучає рекламу, піар технології, матеріально заохочує посередників.

Навіть якщо його товар і не вирізняється відмінною якістю, то після проведеної роботи з просування на ринок, він все одно буде продаватися. А далі спрацює наступний принцип, коли споживач, керуючись загальною тенденцією, робить свій вибір без особливих вагань. І ефект щоразу посилюватиметься, поки не знайде свій історичний максимум. Щось подібне відбулося і з вищою школою Польщі. За відносно короткий період часу вона розігналася зі швидкістю локомотива і знайшла свого студента, свій сегмент ринку.

Найперше, чим Польща приваблює українських абітурієнтів, а радше їхніх батьків – це прапор з жовтими зірочками на синьому тлі. Саме так, членство Польщі у Європейському союзі кардинально змінило її імідж. З соціалістичної країни і об’єкта політичної невизначеності, Польща перетворилася на стратегічного ділового партнера провідних економік. А це відкрило нові можливості і для системи освіти. Існує багато програм підтримки та розвитку вищої освіти, які фінансуються з різноманітних фондів ЄС. Учасники таких програм навчаються пільгово, а то й взагалі безкоштовно. При чому у таких програмах можуть брати участь громадяни інших країн, не членів ЄС. Чим у повній мірі і користуються українці, росіяни, білоруси, казахи й інші представники дружніх нам у минулому республік. Навіть не зважаючи на те, що дипломи польських вузів часто не визнаються вдома.

Та повертаючись до теми батьків. Як відомо, музику замовляє той, хто платить. У випадку з освітою за кордоном платять батьки. Зазначу лише, вік цих людей становить переважно 40-50 років. Вони якраз і є тими, хто на собі відчув емігрантський порив у період перебудови та після розпаду Радянського Союзу, пройшовши школу виживання в буремні 90-ті. Тож їхнє бажання підштовхнути дітей до кращої долі, як най далі від України, є цілком зрозумілим. А наскільки правильним – вже покаже час.

Вартість освіти в Україні і Польщі

Наступним вирішальним критерієм є вартість. Якщо порівнювати ціни в найпрестижніших українських і польських вузах, то за останніми залишиться незначна, але все ж перевага. Особливо враховуючи те, що починаючи з 2007 року, ціни в Україні стрімко зростали. І тут мова не йде про оплату за навчання по контракту чи розмір хабара для вступу на бюджет. Порівнюємо витрати в цілому. Бо такі ж самі відносини за винагороду у конверті існують і в Польщі, як власне й люди, котрі це організовують. Єдине що, це не є настільки масовим явищем, до якого в нас усі давно звикли. Скоріше, це окремі випадки задоволення гостроти попиту, що час від часу виникає. Бо як відомо, розхитати можна навіть ідеально збалансовану систему.

На рівні з вартістю навчання, перевагою Польщі буде і вартість проживання. Ціни на продовольчі товари та оренду житла не відрізняються особливо від українських. Проживання у таких найбільших студентських містах як Київ, Харків Львів чи Одеса, буде коштувати приблизно на одному рівні з проживанням у таких містах як Варшава, Краків, Люблін та Вроцлав. Очевидно, коли за ті самі гроші можна пожити у Євросоюзі, то чому б цього не зробити.

Але разом з перевагами Польщі, існує і ряд серйозних недоліків. На них варто звернути особливу увагу, що я і намагався зробити у наступних статтях, кожна з яких окремо присвячена темі вибору навчального закладу, підготовці документів, візовим питанням, тонкощам вступу, шахрайству, особливостям навчання англійською мовою, періоду адаптації та пошуку роботи. Бо дуже часто під впливом реклами чи розповідей знайомих, люди роблять необдумані кроки, за які потім доводиться надто дорого платити. Причому не тільки грошима, а й зіпсутими нервами та даремно витраченим часом. Саме тому не варто обмежувати себе у різноманітті інформації, по можливості перевіряти її, шукати підтвердження з різних джерел. Сподіваюся, що зібраний у цих статтях досвід реальних людей, котрі на собі відчули як переваги, так і труднощі навчання у вишах Польщі, зрештою, допоможе комусь зробити правильний вибір.

Читайте также: Обучение за рубежом: Как поехать учиться в Польшу

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, Google+, Facebook, Instagram.

Теги: евросоюз польша стоимость образование
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 3897
Загрузка...
Загрузка...