15% падіння ВВП - один з найгірших показників, які продемонструвала Україна серед країн світу у кризові роки. Найбільшого удару зазнали малі підприємці, які змушені були закриватись. Непереливки було й великому бізнесу. Зниження обсягів виробництва подекуди сягало 70%

Микола планував відкрити підприємство, на якому б виробляли порошкові дроти для зварювання. Якби воно запрацювало, роботу б мала майже сотня працівників. Гроші на купівлю приміщень і їх оснащення уже традиційно довелось взяти в банку. Половину коштів отримав, а решту зась, почалася криза.

"В один прекрасный день банки говорять: стоп, ребята, мы не можем вам дальше продолжать давать кредитную линию. И финансирование прекратилось, и проект этот умер. Т.е. выкуплены помещения, земля, но а дальше, что бы сделать, все на этом остановилось", - розповідає підприємець Микола Бобиль.

Таких, як Микола, у 2008-та 9-му за офіційною статистикою було небагато. За два роки за даними держкомстату збанкрутували майже 3 тисячі бізнесменів. Натомість кількість дрібних підприємств, що, навпаки, розпочали свою діяльність у кризовий період - зросла майже на 2 тисячі.

"Більшість тих найманих працівників, дуже багато менеджерів, які були звільнені з бізнесу, реєстрували свої справи, тому що весь світ користується саме малим бізнесом та середнім в боротьбі з кризою. Ми можемо закритися, відкритися, це те, що дозволяє жити, така подушечка захисна", - пояснює Оксана Продан, голова Об'єднання малого та середнього бізнесу.

Деякі ж галузі, такі, як фармацевтика, продовольство та ІТ-технології, у період кризи примудрялись навіть заробляти. А ось ті, хто інвестував у будівництво та нерухомість, втратили понад 70% доходів. Зниження обсягів виробництва у машинобудуванні за 2009 рік становило понад 50%, а збитки металургійного сектору лише за перше півріччя 2009-го сягнули 4,5 мільярдів гривень. Бізнесмени кажуть, держава у кризу мало чим зарадила.

"Коли експортер має можливість на отримання відшкодування ПДВ, і він звертається до держави для отримання цього податку, чому держава йому не повертає? Особливо в кризові часи, коли взагалі доступ до фінансових ресурсів скорочений дуже сильно. Що робити компанії? Куди їй бігти, коли 20% її обороту просто заморожено", - запитує виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Анна Дерев'янко.

"По многим товарам, особенно, в том числе и экспортным, в период кризиса цены упали на 50 иногда 70%. Экспортные компании одни из первых, кто смогли востановить свои позиции на внешних рынках, опять же из-за слабой валюты это дает тебе преимущество, у тебя дешевле товары, чем у твоих соседей, например", - вважає аналітик інвестиційного ринку Андрій Безп'ятов.

Миколу ж тепер бізнес взагалі не вабить. Каже: позбудеться навіть того підприємства, яке діє.

- Я от дві бази виставив на продажу.

Тепер підприємець переконаний: в Україні краще працювати найманим працівником, аніж організовувати власну справу. Розповідає телеканал UBR.

Теги: малый бизнес кризис ubr
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 901