В Україні смертність й досі перевищує народжуваність. І у нас, і в усьому цивілізованому світі абсолютна більшість смертей пов’язана з хронічними інфекційними захворюваннями. Але на відміну від більш розвинутих країн в Україні значну частину смертей провокують зовнішні чинники: інфекції, травми, отруєння. Важливість для громадського здоров’я вакцинації не підлягає сумніву, проте велику роль у рівні смертності серед українців відіграє вміння подбати про власне здоров’я. Про причини високої смертності в Україні в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу UBR розповіла головний науковий співробітник Інституту демографії НАНУ Наталія Рингач.

UBR: Чому українців стає так мало? Від чого ми вмираємо?

Н.Рингач: В Україні, на жаль, досі смертність перевищує народжуваність. Тільки у 8 регіонах України впродовж цього року був зафіксований позитивний приріст населення. У решті регіонів населення скорочується. Але питання не тільки в тому, що нас стає менше. Для того, щоб розібратися, чому так скорочується кількість населення, ми маємо з’ясувати, від чого помирають наші співгромадяни. Якщо порівняти смертність України з країнами ЄС, то ми можемо побачити, що і у нас, і в усьому цивілізованому світі абсолютно більшість смертей пов’язана з хронічними та інфекційними захворюваннями. Це, передусім, серцево-судинні та онкозахворювання. Але на відміну від більш розвинутих країн в Україні дуже значну частину смертей детермінують зовнішні чинники. Це передусім не природні причини: травми, отруєння, нещасні випадки та інфекційні хвороби, які порівняно з іншими країнами посідають незаслужено високу частку.

Читайте также: В Украине демографический кризис, - Минздрав

UBR: Якщо Європа зуміла перебороти багато вірусів, то Україна в цьому відстала?

Н.Р.: Смертність формується двома чинниками: внутрішніми і зовнішніми. Внутрішні – це хвороби, а зовнішні – це насильницькі або ненавмисні дії, інфекційні та паразитарні агенти. Ми помираємо частіше від зовнішніх причин: інфекцій, травм, отруєння.

Читайте также: Жертвы отравлений. Увлечение ранними овощами может стоить 3000 грн

Читайте также: В столице за сутки корью заболели трое

UBR: Це - від невміння подбати про власне здоров’я?

Н.Р.: Крім особистої безпеки, ще існують заходи державного рівня. Це, передусім, імунопрофілактика, заходи з підтримки санітарно-епідеміологічного благополуччя…

Читайте также: Пищевое отравление разрушает почки и сердце

UBR: Коли у нас заходить мова про вакцинацію, чи що дитина отруїлася – починається скандал. Виходить, що Європа вакцинується і захищається краще?

Н.Р.: Важливість для громадського здоров’я вакцинація не підлягає сумніву. Це доведено всім розвитком суспільства. Приблизно 100 років тому причини смертності були зовсім іншими. Скільки людей помирало ще в 50-ті роки від того ж тифу, туберкульозу, дифтерії. Зараз це поодинокі випадки. Що стосується особистої безпеки, то чим більше розвивається наше суспільство, тим більше випадків, коли сама людина відповідає за власну безпеку і за власне здоров’я. Від нашого вибору залежить те, скільки ми проживемо.

Майже половина українців не робить щеплень, бояться померти >>> ВІДЕО

UBR: Є статті в інтернеті, в яких кажуть, що причинами смертності є наслідки куріння і неправильне харчування. То виходить, що ми харчуємось гірше, ніж повоєнні люди?

Н.Р.: За якимись параметрами гірше. Не думаю, що це стосується кількісної складової - ми харчуємось більше, краще і калорійніше… Але те, що стосується якості – ми харчуємось гірше. Вираз: "З лану до столу" - це практично нереальна мрія громадянина. Будь-який продукт, який ми купуємо в супермаркеті, проходить довгу технологічний ланцюжок, після чого корисних речовин, які потрібні для організму, залишається мінімум. Збалансованість цих продуктів по вмісту солі, цукру, гідронізованих жирів, перевищує ті норми, які б лікарі-дієтологи рекомендували людям.

Читайте также: Азаров обеспокоен: украинцы потребляют мало мяса и молока

ВООЗ попереджає: Сироїдіння - це хвороба >>> ВІДЕО

UBR: А як же європейці з цим борються?

Н.Р.: У Європі досить жорсткі заборони, які стосуються маркування продуктів. Споживач сам вибирає. Існують, також, певні дотації для тих, хто виробляє здорове харчування. Для нас купити такі продукти дуже дорого.

UBR: У нас смертність і серед молоді висока, і серед людей старшого віку. Чи йде Україна якимось шляхом, щоб розв’язувати ці проблеми.

Н.Р.: Ці питання зараз розглядаються. В Україні зараз розробляється Програма "Здоров’я нації" до 20-го року, в якій багато піднято цих питань, і акцент робиться саме на профілактику. Але якщо розібратися, то більша частина грошей йшла на стаціонарне лікування, а не на клініки. Бажано не доводити людину до ліжка і необхідності у високовартісному лікуванні. У зарубіжних країнах люди виходять на пенсію переважно здоровими, тому довше живуть. Наші ж люди приходять до порогу пенсії з вщент зношеним здоров’ям.

Читайте также: Жирная пища вызывает депрессию, - ученые

Теги: питание здоровье вакцинация смертность
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 3926