Гвинти або парашут: навіщо НАСА капсула, здатна приземлитися на хмарочос?

Полет в космос. Путешествие вокруг Солнечной системы

У 1960-х НАСА деякий час виношували з ідеєю використання для гальмування та посадки капсули пілотованого космічного корабля не парашута, а гвинта, зовні схожого на вертолітний, однак по суті працюючого подібно автожиру. Переваги такого способу очевидні: набігаючий потік повітря не тільки буде обертати гвинти, сповільнюючи апарат, але й, створюючи підйомну силу, дозволить капсулі, спускаючись на авторотації, ефективно управляти траєкторією. Але вагомі і мінуси: парашут простіше і дешевше. Тим не менш, незважаючи на епоху строгих фінансових обмежень, коли частка фінансування НАСА в ВНП США впала до історичного мінімуму, відомство знову повертається до старої ідеї. Дивно, адже спосіб і в хороші часи був визнаний найдорожчим.Нові матеріали дозволяють зробити міцні складні гвинти набагато легше, а головне - з їх допомогою можна буде не спускати капсулу в океан, а точно приземляти її куди слід, мінімізуючи витрати на пошук і транспортування. Звичайно, теоретично, щоб уникнути цих проблем, можна інтегрувати в капсули, що спускається гальмівні двигуни, як у "Союзу ТМ". Але цей варіант важче і дорожче гвинтів, при меншій керованості власне в польоті. Крім того, таку ж схему в перспективі планують застосовувати для порятунку і подальшого багаторазового використання паливних баків SLS - нового носія, що розробляється зараз НАСА.

Ну а поки все виглядає скромно: система спуску на авторотації була випробувана на моделі, скинутої з 165 м в "будинку вертикальної зборки". Тестувалися різні кути установки гвинтів з метою підбору таких, які забезпечать максимальну підйомну силу.

Полет в космос. Путешествие вокруг Солнечной системы

За запевненнями розробників, те, що вони роблять, не просто більш ефективну заміну парашута. За їхніми розрахунками, посадка такої капсули буде можлива не тільки на будь-яку заздалегідь задану ЗПС, але навіть на дах окремо стоячого будинку. Точність, перш недосяжна для апаратів такого роду, включаючи спроектовані в СРСР. В цілому ж орієнтація на збільшення свободи пересування апарату в атмосфері близька до традиційного американського підходу, найбільш повно вираженого в концепції Space Shuttle.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: парашют наса капсула
Источник: http://svit24.net Просмотров: 1509