У Верховній Раді зареєстровано законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення законодавства у сфері сільськогосподарської кооперації)". Його авторами є народні депутати Ігор Сабій, Анатолій Вітів та Павло Кириленко (всі — члени депутатської фракції Всеукраїнське об'єднання "Свобода").

Украина на 37 месте в мире по выручке от экспорта овощей

Як говориться у пояснювальній записці до законопроекту положення чинного законодавства України в сфері кооперації, зокрема закону України "Про кооперацію", на сьогоднішній день не відповідають положенням нового Податкового кодексу України. Це пов’язано з тим, що зазначені законодавчі акти були прийняті до набуття чинності Податковим кодексом України.

Зокрема, відповідно до статті 25 Закону України "Про кооперацію" доход кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманого персоналу.

В той же час, відповідно до підпункту 14.1.56 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, доходи визначаються як загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, так і за її межами. Відповідно підпункту 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України прибуток визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду. 

Таким чином, дохід, про який згадується в Законі України "Про кооперацію" є прибутком в розумінні Податкового кодексу України.

Зазначена законодавча колізія створює перешкоди в діяльності кооперативів, оскільки дає формальні підстави податковим органам вимагати від кооперативів здійснювати покриття збитків, погашати кредити, виплачувати кооперативні виплати, а також сплачувати податки зі свого прибутку.

У зв’язку з цим автори законопроекту пропонують внести зміни до відповідних законодавчих актів, які встановлять, що прибуток кооперативу формується з надходжень від його господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці.

Крім того народні депутати звертають увагу на той факт, що законодавство України надає право фермерським господарствам отримати лише статус асоційованого члена виробничого кооперативу. Відповідно до Законів України "Про кооперацію", "Про сільськогосподарську кооперацію" асоційовані члени кооперативу мають лише право дорадчого голосу.  Таким чином, положення чинного законодавства створює перешкоди для повноправної участі фермерських господарств в сільськогосподарських виробничих кооперативах.

Разом із тим, Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції № 64/136 від 18 грудня 2009-го року звернула увагу на необхідність подальшого розвитку кооперативів та закликала уряди переглядати правові і адміністративні положення і вимоги, що регулюють діяльність кооперативів в умовах швидко змінюваного соціально-економічного середовища шляхом, зокрема, створення рівних умов для діяльності кооперативів разом з іншими комерційними і громадськими підприємствами.

Украинским селянам ограничат подворный убой скота

Тому автори законопроекту пропонують створити правові умови участі фермерських господарств в кооперативах незалежно від їх виду шляхом отримання статусу повноправного члену кооперативу.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: агрорынок кооперация
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 930