У рамках програми "Думка експерта" говоримо про прогнози врожайності України на цей рік. Що нам подарувала ця зима і люті морози. Ми говоритимемо із президентом Українського клубу аграрного бізнесу Алексом Ліссітцою.

- Страшні люті морози, чи безсніжжя, що найбільш нашкодило Україні?

- Проблеми наші почалися з врожаю 11 року, коли йшла осіння польова компанія, в нас почалася засуха і засіяли ми 8, 5 мільйонів гектарів землі під озиму пшеницю, ріпак та озиме жито, але, нажаль, тоді вже втрати були близько 2 мільйонів гектарів землі. Зараз, у зв’язку з цими погодними умовами, які склалися і особливо на півдні України, де сніговий покрив був не такий великий, десь менше 10 сантиметрів. Це означає, що ми втратили біля 2 – 2, 5 мільйонів гектарів землі. Тобто, якщо загалом ми посіяли озимих 8,5 мільйонів, а втратили десь приблизно 4,5 мільйони гектарів землі, які прийдеться пересівати. Але, це – дуже попередні оцінки.

- Чого такі великі втрати. Це – тільки цього року чи в Україні завжди так зненацька приходила зима на полях?

- Проблеми завжди починаються з того, як у нас восени, чи є у селян гроші для того, щоб посіяти, чи не має. Чи вони витримують технологічні норми, чи не витримують. Як відомо, минулого року була велика кількість проблем, тому що в нас були обмеження по експорту зернових. Відповідно, Україна втратила ринки зернових по експорту Росії. Те зерно, яке ми зібрали, рекордний врожай в 11 році, він лежав в принципі весь в Україні, продати його майже не можливо було. Коли відкрили кордони було запізно. А грошей, в принципі у селян не було, тому, як кажуть, кинули зерно в суху землю , без спеціального обробітку.

- Може не сіяти озимих в таких обсягах?

- Ну, не сіяти не можна, треба сіяти. Але, знову таки, справа в тому, чи обробляти, чи сіяти, яке зерно, чи це беруть гібриди, чи насіння.

- А гібриди, вони б не померзли, чи як?

- Може було б краще сходження, тому, що селяни просто взяли зерно минулого врожаю для того, щоб знову таки посіяти.

- Чи є якісь прогнози селянам і чи навчилися українці користуватися прогнозами?

- Українські фермери уже в першу чергу дивляться на економіку, або на рентабельність. Якщо подивитися на рентабельність, якраз культура, рослинницьких культур в Україні, в принципі останні роки стабільно займає 1 місце – соняшник. 2 місце – кукурудза. У 10 році, вперше за останні 20 років у нас по рентабельності 1 місце зайняла картопля. В 10 році домінувала гречка. Але, я з великою впевненістю можу сказати, що українські аграрії і в 12 році якраз при пересіві культур, виберуть кукурудзу і соняшник. Тому, що вже зараз очевидно, що ціни на внутрішньому ринку на насіння кукурудзи підскочили майже вдвічі. І відповідно, попит на це насіння – величезний. І 50% від тих площ, які треба пересіяти, пересіємо під кукурудзою. На сьогодні якраз світовий ринок потребує ці культури.

- Якщо говорити про розвиток українського аграрного бізнесу порівняно із сусідами на захід на якому ми місці.

- За останні 5 років в Україні відбувся прорив в АПК. І треба подивитися і на технології і на техніку, яку ми використовуємо і на знання людей. Тобто, на сьогодні ті агрономи, які в нас є вони вже розуміють, що просто у своєму котлі варитися замало. Наші агрономи їдуть по всьому світу. Вони вчаться, вони – дивляться. Намагаються їх запровадити. Тому повністю змінилося все.

Інтерв'ю провів Віталій Дячук

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: аграрии кукуруза посевная подсолнух
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 1818