Працювати по двадцять годин на добу не означає отримати гарний прибуток. Про це добре знають українські фермери. Відсутність замовлень у 2008-2009 році їх мало не знищила, а цьогорічне стрімке падіння цін на овочі - поставило на межу розорення. Як виживають українські аграрії - далі у сюжеті.

Підйом о п’ятій ранку, а далі - робочий день протяжністю двадцять годин. Павло Волинець - власник фермерського господарства під Києвом за таким графіком живе уже більше десяти років.

На своїх тридцяти гектарах чоловік вирощує весь борщовий набір, а ще - огірки, перець, баклажани та яблука. Сам Павло Костянтинович веде управлінські справи. Для порання по господарству найняв іще трьох помічників.

Павло Волинець, власник фермерського господарства: "Щоб создать робоче місце в селі, треба трактор - сто тисяч і найняти робітника - тридцять тисяч утримання".

Проте сподіватися на добрі врожаї з року в рік не доводиться. Сільське господарство – як гра в рулетку. Один рік ваша ферма може закінчити із рентабельністю у 200%, а то й навіть більше відсотків. В інший – нічого крім збитків ви не отримаєте.

Павло Волинець, власник фермерського господарства: "2008 год первый был интерестный. Консервные заводы отказались брать в производство огурец, 200 тонн продукции мы просто выбросили на мусорник".

Минулого року у цьому господарстві мали з’явитися теплиця та овочесховище. Але через падіння ціни на городину, грошей на добудову об'єктів не вистачило.

Павло Волинець, власник фермерського господарства: "В мене була така мрія перейти на більш сучасне на зрошенні краплинному, на самому сучасному у світі, купив обладнання, все, і по сьогоднішній рік не дають ту воду. Не дають дозволу на воду. Я взагалі вважаю, що це не державний підхід".

Зараз у фермерів період відпочинку. Є час ретельно продумати бізнес-план на наступний рік, пошукати дешевші добрива та поремонтувати техніку. Фермер каже, буде більше вирощувати нових салатних рослини, таких як рукола, шпинат і амарант. Вони популярні у господинь. А ще, напевно, візьметься розводити кроликів.

Теги: агрорынок огород фермер агросектор хозяйство
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 2706