Соя. Останній тиждень березня на товарній біржі СВОТ в Чикаго соєві котирування більшу частину тижня демонстрували знижувальну тенденцію. Ціна травневого ф’ючерсу впала до позначки 498 $/т (-1,73%) за минулий тиждень. Знижувальна тенденція носить технічний характер, через фіксування прибутку учасниками ринку. Хоч більшу частину тижня котирування здавали свої позиції на СВОТ, в останній робочий день березня котирування різко відіграли свої позиції на 17,5 $ і закрилися на позначці у 515,5 $/т. (найвищою ціною з вересня місяця 2011 року). Причиною росту став черговий звіт USDA, в якому показники розподілу посівних площ в США і обсягах запасів американської сої перевершили очікування трейдерів. В звіті було опубліковано, що посівні площі під кукурудзу досягнуть рекордної позначки за останні 75 років, так в 12/13 МР прогнозується 38,8 млн. га. Посівні площі під соєві боби в США були вказані на рівні – 29,93 млн. га (на 1,38 % менше попереднього року – 30,35 млн. га в минулому сезоні). Під впливом цих двох факторів трейдери активно скупляли контракти на ринку американської сої. Запаси сої в США були підраховані менше очікуваних, показник становив – 4,17 млн. т. (проти 7,48 млн. т. сезоном раніше). Маржа переробки соєвих бобів в США за останній тиждень березня, досягнула 13-ти місячного максимуму показник становив 23,88 $/т. Зростання супроводжувалось високим попитом на соєвий шрот зі сторони виробників кормів. Експерти USDA зазначили у своєму звіті, що за останній тиждень березня було відправлено з країни 592,3 тис. т. соєвих бобів (532,8- тижнем раніше). Тільки Китай імпортував трохи менше 265 тис. т. В березневому звіті IGC, експертами очікується зменшення світового виробництва сої в 11/12 МР до показника 242,1 млн. т, найнижчого показника за 3 попередні роки. Зниження виробництва відбудеться через зменшення урожаю в Бразилії до 67 млн. т. та Аргентині - 45 млн. т.

За березень, ціни майже на всі олійні культури на світових ринках зросли. На товарній біржі ВСА (Аргентина) квітневий ф’ючерсний контракт на сою в кінці березня оцінювався на рівні 340 $/т на умовах EXW, зростання відбулося на 7,6 %, проти початку місяця.

Середня ціна СВОТ (Чикаго) за березень виросла на 7,4%, проти попереднього року і становила 495,74 $/т. В квітні відбулося подальше зростання котирувань.

Початок квітня на товарній біржі СВОТ розпочався з росту котирувань на 11$ (527 $/т – станом на 6 квітня). Поштовхом до росту надала та ж інформація, що і в березні, тільки з іншими показниками:

- посівні площі під кукурудзу зростуть до рекордного показника;

- зменшення посівів під сою, на 22 квітня було засіяно 6% площ (USDA);

- зменшення запасів олійної в США;

- погодний фактор, який вплинув на урожай сої в Аргентині та Бразилії;

- збільшення попиту зі сторони Китаю - прогноз в межах 57 млн. т.

Всі ці фактори стали рушійною силою ринку биків на американському ринку.

В квітневому звіті Мінсільгоспу США був зменшений прогноз світового виробництва сої в 2011/12 МР на 2% до 240,15 млн. т. В порівнянні з попереднім маркетинговим роком він скоротився на 9,1%.

Щодо експорту прогноз переглянутий місяцем раніше в сторону зменшення до 88,99 млн. т на 2,1%, що менше поставок в 2010/11 МР на 4%. Зниження прогнозу викликано погіршенням попиту, зважаючи на зростання цін під впливом інформації про погіршення перспектив виробництва в Південній Америці. Прогноз експорту для США був підвищений на 400 тис. т до 35,1 млн. т через очікування з приводу поліпшення конкурентоспроможності американських бобів.

Зростання ціни пов'язано з побоюванням учасників ринку з приводу того, що в найближчі 9 місяців поточного року, пропозиція буде недостатньою для задоволення попиту. З початку березня ц.р. боби подорожчали приблизно на 40 $/т (8%), з середини січня - на 90 $/т (21%). Основним фактором підтримки є погіршення перспектив урожаю в Південній Америці. Довготривала посуха в Аргентині вплинула на зниження врожайності та скорочення виробництва сої до 43,1 млн. тонн, повідомляє аргентинська зернова біржа "Росаріо". Згідно з останніми оцінками представників аналітичного агентства Celeres, в 2011/12 МР виробництво соєвих бобів в Бразилії продовжує демонструвати зниження. Експерти відзначають, що в звітний період урожай сої в країні може досягти 67,9 млн. тонн, що на 1,9 млн. тонн менше показника, прогнозованого місяцем раніше, а також істотно відстає від результату попереднього сезону - 74,9 млн. тонн. Фермери мають намір розширити посівну площу під олійну на 3,8% - до 25,1 млн. га, що дозволить їм компенсувати свої втрати внаслідок поганого врожаю соєвих бобів поточного року. Збиральна кампанія олійної добігає кінця, на даний момент аграрії зібрали 86% від загальної кількості території.

Зростання котирувань на СВОТ супроводжувалось за рахунок інформації від Митного міністерства Китаю, через нарощення країною імпортованої американської сої в квітні до позначки 5,6 млн. т, на 15% більше ніж минулого місяця. За перші 3 місяці поточного року КНР імпортувала 13,33 млн. т сої, що на 21,6% більше при порівняні з аналогічним періодом минулого року.

Станом на 20 квітня на аргентинській товарній біржі BCA ф’ючерси на соєві боби на умовах EXW торгувалися на рівні 349 $/т, що на 6,4 % вище попереднього місяця.

На кінець квітня котирування в Чикаго незначною мірою впали в середньому на $5 і становили 520 $/т.

Зниження ціни відбувалось через :

- зростання ринку пшениці в Чикаго, а також нафти в Нью – Йорку. Як повідомляє Reuters, ціна на нафту марки Брент зросла до 121,89 $/барель, зростання відбулося після падіння до найнижчого показника з 17-го лютого, - до 119,05 $/барель. Зростання зумовлене падінням внутрішніх запасів палива, про які оголосив уряд США;

- сприятливі погодні умови в США;

- звіт USDA був передбачуваний для трейдерів та не вніс кардинальних змін в ринкову кон’юнктуру.

Середня ціна на СВОТ протягом місяця становила 525,60 $/т, показавши таким чином зростання за місяць +6,80% (станом на 25 квітня).

В травні аналітиками Аграрної біржі очікується зниження вартості соєвих бобів на СВОТ, хоча всі показники прогнозують рух ціни в гору:

попит на американську сою зі сторони КНР;

зменшення запасів олійної в США;

погодний фактор, який вплинув на урожай сої в Аргентині та Бразилії, світові аналітичні компанії і надалі продовжують скорочувати прогнози врожаю в поточному році, та ін.

Під час ретроспективного аналізу чітко простежується перекупленість на ринку. Відкриті позиції на травневий ф’ючерсний контракт зменшуються, зважаючи на закриття позицій, та переходу на липневий контракт. Трейдери змушені будуть продавати контракти, тому ціна буде знижуватись. Так ціна на травневий ф’ючерс коливатиметься в діапазоні 520 – 530 $/т.

Україна. На кінець березня на українському ринку соєвих бобів ціни коливались більш-менш в стабільному ціновому коридорі. Ціни на переробних підприємствах коливались в середньому 3900-4000 грн/т на умовах СРТ. Спостерігалось збільшення кількості пропозиції від власників олійної, здебільшого від елеваторів. На умовах EXW ціна також була стабільною – 3750 – 3850 грн/т. За даними Украгроконсалт, згідно з оцінками операторів ринку за 25 днів березня з України було експортовано 58,8 тис. т сої. За останній тиждень тільки було відвантажено і відправлено з України 33,6 тис. т. соєвих бобів в Європу (Італія, Іспанія). Середні експортні ціни на сою протягом березня становили 480-490 $/т. на умовах FOB та 465 $/т. на умовах поставки DAF.

Початок квітня в Україні ціна на соєві боби характеризувалась зростаючою тенденцією. Ціни зросли приблизно на 150 грн. т. проти попереднього тижня. На умовах EXW ціна становила в середньому 3950 грн/т, на СРТ- 4000-4100 грн/т. Зростання відбувалось здебільшого через відсутність пропозиції олійної від продавців, які тримали в себе великі товарні партії сої. Таким чином, переробникам потрібно було запропонувати більш вигідні умови закупок, для нарощування запасів.

Як економічно вигідна культура для України і всього світу, соя все більше приваблює сільськогосподарських виробників. Аналітики Аграрної біржі очікуються щорічного приросту посівних площ під цією культурою у 10-15%/рік. За даними АА "Украгроконсалт", посівні площі у 2011/12 МР збільшаться на 53 тис. га. порівняно з минулим сезоном. Урожайність складе 2,04 т/га, проти - 1,62 роком раніше. Урожай при таких даних складе 2,277 млн. т, проти 1,68 млн. т минулого року. Експорт відповідно також зросте 1,30 млн. т. Пропозиція на українську сою зросте до позначки 2,288 млн. т, а попит оцінюється у 2,130 млн. т. Найбільший урожай сої можна отримати в зонах Лісостепу та Полісся. Станом на 17 квітня вже було засіяно приблизно 12,3 тис. га. Згідно з даними МінАПП, на 25 квітня 2012 р. соєві боби посіяна на площі 110 тис. га. (9% від прогнозу).

До середини квітня ціна попиту на українську сою ще підросла на 100 грн/т, становила в середньому 4050 грн/т на умовах EXW. Експортна ціна пропозиції також виросла на 10 $/т, проти початку місяця, становила 520 $/т на умовах FOB.

Експортні продажі за кордон протягом квітня, станом на 22 число становили 98,4 тис. т Італія і Туреччина вважаються головними імпортерами української олійної. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, станом на 23 квітня експорт склав 0,95 млн. т з початку МР. Ціна експорту на 20 квітня становила 525 $/т на умовах FOB, (470 $/т, аналогічної дати минулого місяця), 500 $/т на DAF +$35 з початку місяця, (465 $/т, проти минулого місяця).

Можна підсумувати, що ціна на соєві боби протягом квітня в середньому зросла на 250 грн/т (+6,58%). На даний момент становить 4050 грн/т на у мовах самовивозу з господарств.

Чинники зростання ціни, такі:

- зростання закупівельних цін на умовах СРТ- порт;

- на внутрішньому ринку бракує пропозиції олійної для переробників;

- конкуренція з експортно – орієнтованими компаніями.

Є вірогідність зростання ціни в травні місяці на 100-150 грн/т, через зростання посівних площ під сою на 19,6 % - 1,350 тис. га та виробництва олійної. Станом на 23 квітня вже було посіяно 56 тис. га. (4% від прогнозу). Через цей фактор буде зростати попит та ціна в Україні. Ще одним фактором зростання, це ціна на американську сою, Україна прагне знаходитись на одному ціновому рівні з США. Така тенденція спостерігалась протягом квітня місяця, з 3800 грн/т, піднялась до 4050 грн./т. на умовах EXW. Також можливе збільшення цікавості до ринку від імпортерів. В травні середня ціна коливатиметься в діапазоні 4100-4200 грн/т.

Ріпак. Котирування на травневий ф’ючерсний контракт на ріпак в Парижі на товарній біржі NYSE Liffe, протягом березня 2012 року, виріс на 5,76 % (на 35,6$). В останню торгову сесію березня, ф’ючерсний контракт на ріпак становив 654,71 $/т. Основною причиною росту ціни було скорочення виробництва ріпаку в Німеччині, Франції і Польщі, через погодні умови (засуху і морози), які спіткали всю Європу. Так прогноз аналітиків Oil World (Німеччина), в 12/13 МР виробництво ріпаку в країнах ЄС становитиме 19,5 млн. т проти 19,2 млн. т роком раніше. Зростання ціни на ріпак призведе, до зниження маржі при переробці. На товарній біржі WCE (Канада) травневий ф’ючерсний контракт на насіння каноли в кінці березня становив 623 $/т. на умовах FOB, зросла на 7,9 %, проти початку місяця.

Початок квітня на європейському ринку ріпаку характеризувався зростанням котирувань. На товарній біржі NYSE Liffe (Париж), травневий ф’ючерс на ріпак в першу торгову сесію квітня, виріс на 1,83 %, порівняно з минулим тижнем і становив 662 $/т. Зростання ціни відбувалось, через побоювання учасників ринку щодо втрати озимих, через погодні умови. Урожай ріпаку в Європі, може скласти 19,2 млн. т. В Австралії врожай олійної демонструє зростання на 14%, складе 3,2 млн. т, при внутрішньому споживанні 0,8 млн. т.

Травневий ф’ючерс на насіння каноли в перший тиждень квітня в Канаді на біржі WCE на умовах FOB, становив 625,42 $/т. Згідно з останніми наданими даними експертів Oil World, вже навесні канадські фермери мають намір розширити посівні площі під канолу до 8,1 млн. га, що є рекордно високим показником для країни.

Після стрімкого зростання ф’ючерсів на ріпак в Парижі, котирування знизились на 1,63 %, проти тижнем раніше. Станом на 13 квітня на товарній біржі NYSE Liffe ціна становила 647,64 $/т, трейдери вирішили зафіксувати свої прибутки; зниження - співвідношення курсу євро/долар, який становив 1,3077 - ці два фактори вплинули на знижувальну тенденцію, на європейському ринку ріпаку.

Незважаючи на незначне падіння котирувань ф’ючерсу на ріпак в Парижі, кінець квітня супроводжується зростання тренду. Протягом тижня котирування виросли на 2,30% і станом на 20 квітня становила 663 $/т. Головним фактором росту була інформація аналітиків Oil World з прогнозом урожаю ріпаку в сезоні 11/12 МР в Європі. Зокрема, врожай ріпаку у Франції може скоротитися до 5,2 млн. т, проти 5,35 млн. т. роком раніше. При цьому урожай олійної в Румунії знизиться в 3 рази - до 180 тис. т. проти 670 тис. т, зібраних у попередньому сезоні. Що стосується Болгарії, то тут зниження складе близько 270 тис. т. проти 520 тис. тонн, вироблених роком раніше. Учасники ринку очікували ще менші показники.

У свою чергу Німеччина в нинішньому МР планує збільшити виробництво ріпаку до 4,45 млн. т проти 3,9 млн. т, зібраних в 2010/11 МР. При цьому посівна площа олійної складе близько 70-80 тис. га в зв'язку з тим, що частина посівів постраждала від сильних морозів минулої зими. В результаті збиральна площа під насіння ріпаку, також скоротиться до 1,23 млн. га проти 1,33 млн. га в попередньому сезоні.

Що стосується Канади, то за інформацією компанії Oil World, канадські аграрії можуть розширити цієї весни посіви каноли в порівнянні з попереднім роком на 0,5-1 млн. га. У 2011 р. посіви склали рекордні 7,6 млн. га. Зважаючи очікуваного розширення посівів, виробництво може досягти 15-16 млн. т проти 14,5 млн. т в 2011 р. і 13,1 млн. т в 2010 р. Експерти відзначають різке скорочення рівня запасів у країні, що пов'язано з рекордним експортом і переробкою.

Канада може збільшити експорт каноли у 2012 р. майже на 7%. У січні-лютому 2012 р. Канада експортувала 1,9 млн. т каноли, що більше поставок в аналогічний період попереднього року на 0,6 млн. т, або 46,2%. За період з серпня по лютий 2011/12 МР експорт зріс на 1,3 млн. т, майже на 30%, до рекордних 5,8 млн. т. При цьому поставки до Китаю збільшилися до 1,4 млн. т; також істотно збільшився експорт канадської продукції в США, Мексику, Пакистан і Бангладеш.

На товарній біржі WCE (Канада) травневий ф’ючерс на насіння каноли станом на 20 квітня, торгувався за 627 $/т на умовах FOB +4,35% проти минулого тижня.

Середня ціна на NYSE Liffe протягом місяця становила 659,25 $/т, на 5% зросла порівняно з попереднім місяцем. Станом на 25 квітня становить 670,81 $/т, +10,2% порівняно з аналогічною датою минулого місяця.

Фактори зростання котирувань:

- погодні умови в Європі, зменшили урожай ріпаку;

- підтримка ринком сої в США;

- очікується зростання імпорту в країни ЕС, канадської каноли;

Фактори зниження котирувань:

- очікування дощів в Європі для покращення стану посіві ріпаку, це найголовніший фактор на даний момент;

- низька переробка ріпаку;

- не стабільним курсом євро/долар.

На початку травня буде спостерігатися ріст ціни на NYSE Liffe, на європейський ріпак, до 510 – 515 євро/т, через вище згадані фактори. Протягом іншої половини місяця, аналітики Аграрної біржі очікують розвороту цінового тренду ціна в протилежний бік, через експірацію ф’ючерсних контрактів. Буде спостерігатися така ж ситуація, як на ринку американської сої. Ціна на товарній біржі в Парижі може становити 500- 507 євро/ т.

Україна. За останній тиждень березня на українському ринку ріпаку домінувала підвищувальна тенденція закупівельних цін. Ціна попиту становила 4350 – 4400 грн/т на умовах самовивозу з господарств. Коригування зростання ціни відбувалось через експортно - орієнтовані компанії, яким необхідно забезпечувати вчасні поставки сої закордон. На умовах СРТ – порт, ціна становила 4450 – 4500 грн./т. За останні 2 тижня березня з України було експортовано 14,5 тис. т. насіння ріпаку, найбільший обсяг було відправлено в Ізраїль - (6 тис. т.). Експортна ціна пропозиції 630 $/т, ціна попиту дорівнювала 615 $/т на умовах FOB з доставкою в квітні/травні. За даними МінАПП після тривалої засухи і морозів, пересіву підлягають на кінець березня мінімум 370 тис. га ріпаку.

Перший тиждень квітня характеризувався стабільною ціновою тенденцією. Як і на кінець березня місяця. Закупки здійснювались малими партіями за ціною в середньому 4150 грн/т на умовах СРТ. Ціна попиту на умовах самовивозу становила 4350 грн/т. За 16 днів квітня з України було експортовано 11,2 тис. т ріпаку, більшу частину в Туреччину. Середня експортна ціна коливалась в діапазоні 4450-4600 грн./т. на у мовах СРТ – порт.

За оперативною інформацією МінАПП України, на 26 квітня 2012 року сходи озимого ріпаку отримано на площі 757,8 тис. га (78,8% до посіяних), з них в доброму та задовільному стані знаходяться 435,1 тис. га (57,4 %), слабкі та зріджені - 131,3 тис. га (17,3%). Посіви не зійшли на 203,8 тис. га (21,2%). Як повідомлялося раніше, на 19 квітня 2012 року сходи озимого ріпаку були отримані на площі 757,8 тис. га (78,8% до посіяних), з них в доброму та задовільному стані знаходилося 428,5 тис. га (56,5 %), слабкими і зрідженими були посіви на 138,3 тис. га (18,3%). Посіви не зійшли на 203,8 тис. га площ (21,2%). Показник за тиждень змінився тільки по стан озимого ріпаку в слабкому стані – зменшився на 3,9% та в доброму та задовільному стані показник збільшився на 0,9%.

Посівні площі ярового та озимого ріпаку в наступному сезоні зменшаться, порівняно з минулим сезоном – (1,1 млн. га) і становитиме - 0,907 млн. га, при урожайності – 17,7 ц/га (17,6 ц/га – минулого року). Валовий збір складе в сезоні 12/13 МР - 0, 920 млн. т.

Експорт ріпаку з України в квітні місяці (станом на 22 квітня), склав 18 тис. т, головними країнами імпортери були: Туреччина та Ізраїль, за даними АПК – Інформ. МінАПП проінформувало, що станом на 23 квітня з України було вивезено 1,04 млн. тонн ріпаку з початку МР.

Ціна в кінці квітня на продовольчий ріпак залишилась стабільною, як і протягом місяця в середньому становила 4000-4400 грн/т на умовах франко-складу. Експортна ціна коливалась в діапазоні 4550-4600 на умовах СРТ.

В травні місяці можливе незначне зростання ціни, через:

- необхідність експортним компаніям поповнювати обсяги закупівель ріпаку, тому продавці можуть озвучувати в травні ціни в діапазоні 4100-4500 грн/т на умовах EXW;

- один з найголовніших факторів, це стан посівів українського ріпаку, багато компаній будуть відштовхуватись від цього фактора;

- можливе зростання експортної ціни, через стан посівів і урожай в ЕС, тим більше в квітні спостерігалось ожвавлення експортних продажів українського ріпаку. Ціна може піднятися на 50 – 100 грн./т. на умовах СРТ – порт.

Соняшник. На турецькому ринку соняшника ціна продовжує раллі. За останній тиждень березня зросла до позначки 731 $/т, проти 720 $/т тижнем раніше. Трейдери очікують і надалі зростання цін, через зростаючий попиту на олійну. На товарній біржі ВСА в Аргентині ф’ючерсний контракт виріс на 11$, проти початку березня місяця, на останньому тижні ціна становила 320 $/т на умовах EXW. Згідно з прогнозами аналітиків з Oil World виробництво соняшнику в поточному МР становитиме більше 3,6 млн. т.

Туреччина, як один з найбільших імпортерів насіння соняшнику в світі – 850 тис. т (705 тис. т роком раніше). Початок квітня для турецького ринку насіння соняшника супроводжувався підняттям ціни, через збільшення попиту на олійну, при зменшенні обсягів пропозиції. Так в перший тиждень квітня ціна становила 754 $/т на умовах EXW.

В квітневому звіті Міністерства сільського господарства США було опубліковано показники виробництва і споживання соняшника в світі. Світове виробництва насіння зросло на 6,456 млн. т +19,61% проти минулого сезону, де цей показник склав 39,381 млн. т. Зросло і світове споживання на 15,04%-38,190 млн. т (33,196 млн. т сезоном раніше). Кінцеві запаси склали – 2,645 млн. т. (1,511млн.т. 10/11 МР).

Травневий ф’ючерсний контракт на соняшник в Аргентині, на товарній біржі BCA, протягом 2-ох місяців (березень – квітень), залишаються стабільними 320 $/т на умовах EXW. На товарній біржі ВСЕ в Будапешті за квітень місяць котирування зросли на 2,43% і в кінці місяця становлять 564,8 $/т. на умовах EXW.

В Туреччині за квітень місяць вартість насіння соняшника виросла на 8,9%, до максимальної позначки 796 $/т. на умовах EXW. Зростання ціни спостерігалось, через:

- зростання цін на олійних ринках в світі;

- зростання попиту від переробників;

- споживання соняшнику перевищує внутрішнє виробництво в середині країни на 45%.

Україна. Ціни на насіння соняшника на останньому тижні березня призупинили підвищувальну тенденцію, через те, що крупні виробники запаслись достатньою кількістю олійної до травня включно. Так ціна пропозиції коливались в діапазоні 4000-4200 грн./т на умовах складу продавця. Темпи експортних поставок як і раніше залишаються на низькому рівні. За березень місяць було відправлено майже 20,7 тис. т за останньою ціною пропозиції 570-575 $/т і ціною попиту з доставкою в квітні 545-550 $/т на умовах FOB.

Початок квітня на українському ринку насіння соняшника була присутня зростаюча тенденція. Переробні підприємства збільшували ціну протягом першого тижня квітня місяця, через недостатню кількість олійної на підприємствах. На умовах самовивозу ціна в середньому зросла на 50 грн/т і становила таким чином 4200 грн/т, 4400 грн./т на умовах СРТ. За даними Держстату України, на 1 квітня 2012 року, перехідні запаси насіння соняшнику більше ніж у минулому році. Станом на 1 квітня 2012 р. запаси насіння соняшнику становили 3,0 млн. т (на 14% більше, ніж на 1 квітня 2011 р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) зберігалося 1,1 млн. т (на 43% більше), на підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання - 1,9 млн. т (на 8% менше, ніж у минулому році). Нагадаємо, на 1 березня 2012 р. запаси насіння соняшнику становили 3,5 млн. т, з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) знаходилося 1,6 млн. т, на підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання - 1,9 млн. т.

В перших числах квітня в Україні розпочалась посівна кампанія соняшнику. Згідно з даними МінАПП, на 25 квітня 2012 р. соняшник вже посіяний на площі 1050 тис. га. (26% від прогнозу). В минулому році цей показник становив на 198 тис. га менше.

Міністерство сільського господарства США (USDA) в своєму квітневому звіті залишило без змін прогноз урожаю соняшнику в 2011 р. для України - 9,5 млн. т.

У той же час, USDA опублікувало знижувальний показник прогнозу експорту українського соняшнику на 2011/12 МР (вересень - серпень), знизивши його з 850 тис. т до 400 тис. т. Прогноз внутрішнього споживання олійної підвищений на 250 тис. т - до 8,78 млн. т, прогноз залишків збільшений до 799 тис. т.

МінАПП України в поточному МР оцінює врожай соняшника на рівні 8,7 млн. т.

Фахівці компанії Oil World прогнозують, що площа посіву соняшнику під урожай 2012/13 МР збільшиться в Україні до рекордних 5,4-5,6 млн. га. У 2011 р. вона склала 5,2 млн. га, в 2010 р. - 5 млн. га. На думку експертів, прогноз розширення посівів пов'язаний з активним імпортом посівного матеріалу, який в порівнянні з попереднім роком зріс удвічі.

Очікується, що виробництво досягне 8,8 - 9,4 млн. т. Врожайність складе 1,66-1,71 т/га (проти дуже високого показника в 1,8 т/га в 2011 р.). У 2011/12 МР був зібраний урожай обсягом 9,2 млн. т.

Кінець квітня характеризувався зростаючою тенденцією на соняшник. Виробники соняшникової олії збільшували закупівельні ціни. Була присутня недостатня кількість пропозиції від власників олійної, але попит і надалі залишається активним. За даними АПК – Інформ середня ціна пропозиції в кінці квітня коливалась в діапазоні 4200-4400 грн/т на умовах EXW, середня ціна попиту на аналогічних умовах поставки коливались від 4000 грн/т до 4150 грн/т. Ціна попиту на переробних підприємствах становила в середньому 4350 грн/т на умовах СРТ.

Оперативні дані Міністерства аграрної політики України інформують, що середньозважені закупівельні ціни на насіння соняшнику за місяць збільшилися на 2% і на 20 квітня 2012 року складають 3896 грн/т. При цьому середньозважені закупівельні ціни на соняшник на звітну дату порівняно з минулим роком знизилися на 17%.

Щодо експортних продажів, то Україна за 22 дні квітня,експортувала виключно в Туреччину 16,9 тис. т насіння соняшника. Ціна на умовах FOB становила приблизно 605-615 $/т, (проти 560-575 $/т, минулого місяця). За даними МінАПП, експорт соняшнику з початку поточного маркетингового року станом на 23 квітня, на зазначену дату становить 134 тис. тонн, що в 2,7 рази менше, ніж у минулому МР.

В травні буде спостерігатися стабільна ціна на ринку українського соняшнику, через роботу переробних підприємств, які нарощують продовольчі запаси олійної, протягом травня, попит повинен незначною мірою знизитися, зважаючи на посівну кампанію в країні. Середня ціна коливатиметься в межах 4200-4300 грн/т на умовах EXW. Зростання експортної ціни більш вірогідно, через збільшення попиту від Туреччини, через дефіцит насіння та високі ціни на внутрішньому ринку. Ціна експорту може зрости на 10-15 $/т, становитиме 620-630 $/т на умовах FOB.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: рапс соя агро подсолнух обзор
Источник: Аграрная биржа Просмотров: 2180