Світовий ринок пшениці демонстрував різноспрямовані тенденції протягом усього квітня, але в цілому ціни рухалися вниз. Основними макроекономічними факторами впливу на ринок стали зростання курсу долара на світовому валютному ринку та поліпшення погодних умов у США, які призвели до зниження цін. Крім того, тиск на ринок був підсилений несприятливою ринковою кон'юнктурою в сегменті кукурудзи.

Огляд ринку олійних культур за квітень

Котирування пшеничних ф’ючерсів на СВОТ переважно знаходилися у висхідному тренді. Ціни розпочали місяць на відмітці 241 дол/т. Ця ціна стала найвищою в звітному періоді, та складає наприкінці місяця 226,71 дол/т. Найнижчу ціну була зафіксовано під час торгівельної сесії 19 квітня, вона становила 226,12 дол.

Показник світового виробництва пшениці в сезоні-2011/12 МР був підвищений експертами USDA на 300 тис. тонн, при порівнянні з прогнозом попереднього місяця, - до 694,32 млн. тонн, що перевищило очікування операторів ринку - 694,02 млн. тонн і випереджає на +6,6% результат роком раніше - 651,05 млн. тонн. Найбільше нарощування врожаю зернової очікується в Пакистані (+200 тис. тонн) - до 24,2 млн. тонн, тоді як в Ірані врожай зернової може скоротитися на 250 тис. тонн і має скласти 13,5 млн. тонн. Варто зазначити, що для США, ЄС-27, а також Росії та України прогноз урожаю пшениці в звітному періоді залишився незмінним - відповідно 54,41 млн. т, 137,49 млн. т, 56,23 млн. т і 22 млн. т. При цьому експерти USDA скорегували перехідні запаси пшениці в світі в зазначений період та знизили його оцінку на 3,31 млн. т - до 206,27 млн. т проти попереднього результату, який перевищує показник попереднього року 198,72 млн. т.

Картошка подешевела до 1,68 грн/кг

Що стосується прогнозу експорту пшениці в 2011/12 МР, то він був збільшений аналітиками на 0,8 млн. т на місяць - до 143,73 млн. т, що перевищує рівень минулого року (132,34 млн. т). Поставки товару на світовий ринок зростуть з Аргентини - до 9,5 млн. т проти 9,4 млн. т роком раніше, Канади - до 17,8 (16,58) млн. т. Разом з тим, оцінки відвантаження вказаної продукції з Росії, Австралії та ЄС-27 були залишені без змін - відповідно 20,5 млн. т, 21,5 млн. т і 17 млн. т. У свою чергу, експортний потенціал України був зменшений на 1 млн. т на місяць - до 5 млн. т. Все ще перевищує торішній результат - 4,3 млн. т.

В США продовжилася посівна кампанія ярових зернових. Станом на минулий тиждень, вже засіяно 37% від загальної площі. Погодні умови сприяють своєчасному проведенню польових робіт і поліпшення стану посівів.

За повідомленнями з європейського ринку пшениці, основну підтримку торгівлі надав низький курс євро/долара. Торгово-закупівельна активність була високою, проте торги носили ведмежий характер. За результатами квітня можна впевнено говорити про присутність негативного тренду на ринку європейської пшениці, так за звітний період зростання котирувань були присутні лише частково, а в більшості торгових сесій ціна знижувалась і на кінець місяця становить 263 дол/т.

З факторів, що впливали на падіння цін на ринку слід відмітити слідуючі:

- негативний фон з фондових та фінансових ринків

- зростання котирувань валютної пари EUR/USD

На зростання цін на ринку впливали :

- високий попит на фуражну пшеницю та поліпшення перспектив експорту з ЄС-27

- скорочення валового збору з нового врожаю пшениці в Німеччині на 5,3%

Єврокомісією було видано ліцензій на експорт у розмірі 279 тис. т м'якої пшениці. Відповідно до представленого звіту аналітиків FranceAgrimer, станом на минулий тиждень ярі посіви м'якої французької пшениці знаходилися в гіршому стані, ніж очікували учасники ринку. Так, аналітики оцінили 62% посівів в доброму та відмінному стані, що істотно відстає від торішнього результату - 75%. Причиною такого різкого погіршення стали морози, які цієї зими нанесли шкоду зерновим культурам в країнах ЄС. При цьому, тверда пшениця не стала винятком. Експерти відзначають, що близько 72% зазначеної зернової демонстрували гарний стан сходів, що також суттєво відстає від торішнього показника

За даними ринку Болгарії, основною тенденцією минулого тижня стало зростання цін. Так, незважаючи на те, що за підсумками тижня ціни на борошномельну пшеницю на умовах EXW озвучувалися в межах попереднього діапазону - 260-280 $/т, ціни на базисі CPT підвищилися до 290 $/т, проти 278 $/т тижнем раніше.

Важливою подією квітня став той факт, що вже найближчим часом уряд Ірану приступить до закупівель сотень тисяч тонн фуражних зернових на тлі дефіциту продукції, що виникли в країні після санкцій ЄС та США. Закупівлею буде займатися державне агентство Ірану по кормових зернових - SLAL. При цьому операції проводитимуться за аналогією з агентством продовольства GTC, що закупив за попередній період понад 2 млн. т борошномельної пшениці для харчової промисловості країни.

Кукурудза

Протягом квітня для світового ринку кукурудзи було характерно переважне падіння цін, на тлі ослаблення сусідніх майданчиків пшениці та сої. Так, у першій половині звітного періоду котирування кукурудзи на чиказькій товарній біржі завершували торги переважно в червоній зоні через ослаблення всього зернового комплексу, а також здешевлення ф'ючерсів сої і зростання американського долара на світовому валютному ринку. Аналітиками Аграрної біржі постерігалося зниження котирувань нафти на біржі NYMEX. Інформація про те, що посівна кампанія американської зернової може істотно сповільнитися внаслідок значної кількості опадів, обмежила розвиток сектора. І вже за підсумками торгів 19 квітня, кукурудзяні котирування пішли вгору, навіть незважаючи на істотне зниження експортних продажів американського зерна - 298 тис. т, проти очікуваних 700-950 тис. т. На ринку знову з'явилися чутки про закупівлю Китаєм чергової партії американської кукурудзи, що і стало головною рушійною силою зростання котирувань. На цей раз обсяг склав від 2 до 6 партій через істотне зниження цін на зазначену продукцію в одному з регіонів США. Також відзначимо, що фактичні дані USDA про виконання посівної кампанії кукурудзи в США виявилися в межах очікувань операторів ринку, склавши 17% проти 17-20% відповідно. Однак трейдери уважно відстежують дані про хід посівної кампанії, яка внаслідок дощів може сповільнитися. За даними з Південної Америки, збиральна кампанія кукурудзи в Аргентині проходить не за графіком. На 12 квітня, місцеві фермери обробили 33% площ, темпи посівної дещо відстають від торішнього показника 38%. Зокрема, уповільнення темпів сталося через переорієнтацію ряду фермерів на торгівлю соєвими ф’ючерсами, що привело до рекордних темпів збирання даної олійної.

Згідно з останнім звітом експертів USDA, в 2012/13 МР посівні площі під кукурудзою в США досягнуть 38,8 млн. га – рекордного показника за останні 75 років, перевищивши тим самим найбільш сміливі очікування операторів та аналітиків товарного ринку. Що стосується збиральної площі під зернові, то у звітний період вона також зросте на 5,6% - до 35,89 млн. га проти 34 млн. га, прибраних в попередньому сезоні. Тим не менш, ситуація із залишками кукурудзи в країні на початок сезону залишається напруженою. Згідно з останніми оцінками експертів, на початку 2012/13 МР запаси зернової різко скоротяться майже на 30%, досягнувши показника 20,35 млн. бушелів. При цьому роком раніше залишки кукурудзи в США становили 28,65 млн. бушелів. Експерти відзначають, що врожай кукурудзи в США в 2012/13 МР може скласти близько 369,4 млн. бушелів (10,05 млн. т), продемонструвавши тим самим зростання на 15,02% проти 313,91 млн. бушелів (8,54 млн. т), зібраних роком раніше. При цьому експортний потенціал США також покращиться. Зокрема, у новому сезоні поставки американської кукурудзи на міжнародні ринки можуть скласти 1,32 млн. тонн проти 1,17 млн. тонн, реалізованих роком раніше.

На європейському ринку кукурудзи спостерігалася відсутність чіткого тренду. За результатами торгівлі у квітні, котирування кукурудзи на паризькій біржі MATIF коливались від 280 до 285 дол/т. Основною причиною зниження цін стало зосередження трейдерів на торгівлі новим урожаєм і низький попит на культуру в цілому. Кількість угод на базисі FOB, порт Рейн, було незначним, тоді як французький ринок характеризувався низькими обсягами продажів і відсутністю інтересу до закупівель на базисі FOB. Наприкінці місяця підтримка прийшла з боку ослаблення пари євро/долар. Варто зазначити, що внаслідок валютних змін вартість кукурудзи в доларовому еквіваленті продемонструвала зростання.

Інформагентство Bloomberg повідомляє, що високі ціни на кукурудзу штовхають традиційних імпортерів Японії і Південної Кореї шукати альтернативні джерела закупівлі. Однією з таких альтернатив американській кукурудзі для японців стала продукція Чорноморського регіону, зокрема, України. Згідно з прогнозами, в 2012 році Японія закупить 1.8 млн. тонн української кукурудзи. Для порівняння в попередньому 2011 році ця цифра склала всього 55,000 тонн.

Очікується, що в найближчі роки Китай буде продовжувати домінувати на світовому ринку кукурудзи. Багато аналітиків вважають, що зростання імпорту кукурудзи буде настільки стрімким, як і зростання імпорту сої. Враховуючи те, що країна до 1995/96 МР була нетто-експортером бобів, а менше ніж за два десятки років імпортні закупівлі зросли з декількох тисяч тонн до 55-60 млн. т.

Baltic Dry index

Індекс сухого фрахту продовжує своє впевнене зростання. Індекс пробив 20 квітня рівень 1000 пунктів і стрімко пішов вгору і становить 1137,0 пунктів потужною зростаючою динамікою.

ВDI є індексом, що відображає зміну вартості морського транспортування сировини: металу, залізної руди, вугілля, а також зерна. Індекс включає в себе три інших індекси вартості фрахту, що відрізняються розмірами суден, для яких вони розраховуються: Capesize, Supramax та Panamax. Динаміка змін BDI дозволяє інвесторам і учасникам ринку аналізувати основні тенденції світового попиту і пропозиції та розраховувати вартість перевезень.

Найчастіше індекс розглядається як головний індикатор майбутнього економічного зростання (якщо індекс зростає), або рецесії (якщо падає) на ринку морських перевезень, оскільки сировина, за яким розраховується індекс, володіє низьким потенціалом для спекулятивних операцій.

Український ринок

На внутрішньому ринку зернових відзначалися цінові тенденції різної спрямованості. Оператори ринку інформували про зниження закупівельних цін на пшеницю 2 і 3 класу. Після великодніх свят, за словами учасників ринку, темпи торгово-закупівельної діяльності залишалися невисокими в першу чергу з огляду на те, що багато аграріїв не вели активних продажів під час та після свят. Варто зазначити, що в квітні багато власників пшениці неактивно реалізували зернові.

Згідно з даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, з початку поточного маркетингового року, станом на 23 квітня 2012 року експортувала 17,3 млн. т зернових культур, що на 88,7% більше в порівнянні з показником на аналогічну дату минулого МР. Експорт кукурудзи зріс в 3,1 рази - до 10,6 млн т, пшениці - на 35%, до 4,28 млн т (з них 2,43 млн. т продовольчої, 1,85 млн. т - фуражної). У той же час експорт ячменю скоротився на 7,8% - до 2,25 млн т.

Сходи посівів озимих зернових культур в Україні отримано на площі 7,59 млн. га (90,5% посіяних), з них в доброму та задовільному стані знаходяться 5,05 млн. га (66,5%), в слабкому і прорідженому - 1,755 млн. га (23,1%). Не отримано сходи на площі 802,0 тис. га (9,5%). Перевалка зернових в портах країни за квітень місяць становить: Пшениці-265,6 тис. тонн, кукурудзи - 418,5 тис. тонн, ячменю-74,2 тис. тонн.

Теги: зерно урожай кукуруза агро обхор
Источник: Аграрная биржа Просмотров: 1634