В Україні, як і в усьому світі, відновлювальна енергетика нині переживає переломний момент. Про це, зокрема, свідчать результати останнього глобального дослідження "Індекси привабливості країн з точки зору інвестицій у відновлювану енергетику" (Renewable energy country attractiveness indices), які щоквартально проводить аудиторсько-інвестиційна компанія Ernst & Young. У своїй доповіді експерти Ernst & Young зазначають, що розвинені країни - ЕС і США - розглядають можливість згортання щедрих програм субсидування енергетики з відновлювальних джерел. Натомість ринки, що розвиваються (Об'єднані Арабські Емірати та Саудівська Аравія) розробляють стратегії зниження витрат, щоб стимулювати конкуренцію з викопними видами палива – інакше кажучи газ, нафта, вугілля, торф.

Юрій Корольчук, експерт з питань енергетики спеціально для  UBR.UA

Світові тенденції

За підсумками третього кварталу 2012 року компанія Ernst & Young оприлюднила рейтинг 40 країн відповідно до індексу ARI (All Renewables Index), яких нараховується ринкам відновлюваної енергетики та відповідній інфраструктурі цих країн з обов’язковим врахуванням придатності для застосування конкретних технологій.

Так, в рейтингу ARI Китай зберіг за собою перше місце, але втратив один бал, оскільки в його сегменті сонячної енергетики триває процес консолідації, спрямований на розширення масштабів установки сонячних панелей в країні, що може призвести до уповільнення зростання в найближчій перспективі.

США також втратили півтора пункти в третьому кварталі, поступившись другим місцем Німеччині, уряд якої підвищив для своєї країни цільовий показник вироблення електроенергії з відновлюваних джерел до 40% до 2020 року.

Однак у Німеччині найближчим часом можливе скорочення субсидій для сонячної і вітрової енергетики та виробництва енергії з біомаси. А у США зберігається невизначеність щодо довгострокової національної політики в області енергетики та продовження дії ключових податкових пільг для виробництва енергії з відновлюваних джерел. Ці фактори, а також наявність дешевого природного газу, на думку експертів з Ernst & Young, продовжать гальмувати зростання в секторі відновлюваної енергетики та, насамперед, вітроенергетики в коротко- і середньостроковій перспективі.

Україна закріпилася

Україна у рейтингу All Renewables Index зберегла своє місце. Проте результати рейтингу Ernst & Young відверто дисонують з критичними оцінками щодо закону України №10183, яким були внесені зміни в закон "Про електроенергетику".

Інфографіка Укренергоекспорт

В доволі частих коментарях цього закону у ЗМІ зазначалося, що збільшення до 30% місцевої складової у комплектуючих і роботах при будівництві об’єктів альтернативної енергетики призведе до негативної динаміки іноземних інвестицій у галузь. Інакше кажучи – будуть вкладати менше коштів у нові проекти.

Водночас, правило місцевої складової було внесене до закону "Про електроенергетику" не зараз, а у далекому 2009 році, і покликане було стимулювати розвиток місцевого виробництва комплектуючих для об’єктів "зеленої енергетики". З січня 2012 року закон вимагає, щоб не менше 15% робіт та комплектуючих при будівництві "зелених" об’єктів мали українське походження.

Інфографіка ДеПо

Більш того, нинішня редакція закону "Про електроенергетику" відсуває початок дії 30% "правила місцевої складової" для об’єктів альтернативної енергетики на півроку – з 1 січня на 1 липня 2013 р., що повинно стати додатковим стимулом для інвесторів.

Встановлення правил гри піде на користь

Рейтинг Ernst & Young насправді фіксує стабільність інвестиційної привабливості України для реалізації проектів в альтернативній енергетиці, попри наявність окремих критичних зауважень представників профільних асоціацій. І закріплення України у дослідженнях, що проводить міжнародний аудитор для потенційних інвесторів, лише зайвий раз підтверджують логічність внесення правок у законодавство, що регулює розвиток альтернативних джерел енергії.

Інфографіка "Фокус"

"Невизначеність у політиці та законодавстві, а також напружена ситуація на ринках капіталу стримують зростання обсягів інвестицій і кількості угод",- каже Бен Уоррен,  керівник практики з надання консультаційних послуг в області фінансування розвитку енергетичної та екологічної інфраструктури компанії Ernst & Young.  Він зазначає, що у майбутньому можуть з’явитися нові стимули для інвестицій у альтернативну енергетику (наприклад, внаслідок реструктуризації ринку та розвитку вторинного ринку фінансування інфраструктури), проте поки що (доки "мережевий паритет" не досягнутий) у більшості країн, фінансування альтернативної енергетики буде залежати від стимулюючих заходів і підтримки в кожній окремій країні, готовності інвестувати кошти в розвиток мережевої інфраструктури, а також від здатності керівників проектів залучати різних партнерів і інвесторів до їх реалізації.

Тому вважаю, що в цілому, коректування правил гри законом №10183 на ринку альтернативної енергетики України піде на користь його учасникам, які будуть змушені поліпшувати якість власних бізнес-стратегій. Держава, своєю чергою, виграє від зниження необхідного обсягу субсидій, а також за рахунок розвитку виробничої бази в машинобудівній і суміжних галузях.

Читайте також: Україна може залишитися без вітроенергетики 

Читайте також: Как сделать украинскую энергетику экономной и конкурентной 

Читайте також: На альтернативній енергетиці треба вчитися заробляти

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, Google+, Facebook, Instagram.

Теги: инвестиции закон альтернативная энергетика энергетика зеленый тариф возобновляемая энергия
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 7106
Загрузка...
Загрузка...