Не хлібом єдиним поки що живуть українські книговидавці. Проте серйозну конкуренцію їм наразі становить закордонний мас-маркет, переважно російська масова література. Видавництва, як завжди, нарікають на відсутність підтримки з боку держави, і викручуються, хто як може.

Живуть чи виживають? Нині українські видавництва - це радше не прибуткові підприємства, а соціальні організації. Кажуть гравці ринку. На одного українця у рік випускають у середньому одну книжку. Це втричі менше, ніж у період становлення незалежності. Щоправда, останнім часом, вітчизняний продукт стали купувати краще, утім - це лише крапля в морі, кажуть в асоціації книговидавців.

Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців: "У нас є українська книга, але її мало. 22 тис назв із них майже 13 тис, 60% вийшли накладами менше 500 примірників. Продаючи оці невеликі купки видавець має маленьку жебрацьку копійку".

Директор одного з видавництв каже: за книжку візьметься, якщо буде на 95 відсотків упевнена, що її куплять. Проте іноді досвід поступається азарту.

Елеонора Сімонова, директор видавництва: "Це такий екстремальний бізнес, тому що кожна книжка - це є ноу-хау. Ніхто ніколи ніде не напише таку саму. І якщо ти вгадав, то ти виграв".

Найскладніше працювати з молодими, ще не популярними авторами. Як правило, перші дві їхні книжки - збиткові. Якщо продають 8 із 10 примірників - це нормальна практика, якщо ж навпаки - підприємство банкрутує.

Елеонора Сімонова, директор видавництва: "Ми щомісяця платимо зарплату персоналу, за оренду приміщення, аудиторські послуги і якщо ми хоч раз не заплатимо, ми втрачаємо все. Тобто це іде таке балансування на лезі бритви".

Ті, кому важко вижити самостійно, видають книжки на замовлення. Автор приносить рукопис, платить гроші і сам розповсюджує готові примірники. Ще одне джерело прибутку - роялті від продажу прав на переклад, радіопостановки чи кіносценарії. Щоправда, поки що - це мізер.

Теги: книги литература издательство
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 1232