Сьогодні на ринку нерухомості спостерігається штиль. Проте вже не такий мертвий, як у кризовому 2008 році. Ба більше - у деяких сегментах нерухомості поступово з’являється попит, і ціни, обережно, але йдуть вгору. Однак пожвавлення поки що торкнулося здебільшого об’єктів економ-класу. Про останні тенденції на ринку комерційної та житлової нерухомості в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу UBR розповів ріелтор та експерт з нерухомості Артур Пилипчук.

UBR: Чи справді дешевшає комерційна нерухомість?

А.П.: На цей час ми не спостерігаємо якихось суттєвих змін на ринку комерційної нерухомості. За минулий рік ми також не спостерігали якихось кардинальних змін на ринку вартості комерційної нерухомості. Скажімо так, ринок зберігає свою стабільність. Навіть можу сказати, що в невеликих форматах (до 100-150 метрів) можна спостерігати, що ціни навіть трішечки підвищилися, з’явився попит.

UBR: Офіси знову починають відкриватися у Києві?

А.П.: Але це пожвавлення поки що не призводить до якихось змін цін. І я хочу ще раз зауважити: це спостерігається тільки на невеличких площах. Середні і великі площі на сьогодні не користуються попитом. Тому говорити про якісь зміни цін дуже важко - немає ринку цін взагалі.

Читайте также: Нужен ли риелтор при покупке квартиры?

UBR: Раніше у Києві спостерігалося дуже активне будівництво офісно-торгових площ, зводилися центри - один кращий за інший. З’явилося таке поняття як перший клас А. Чи зараз користуються попитом якісь бізнес-центри? Чи з’являється нова нерухомість в столиці та в інших містах України?

А.П.: Звичайно, ще в часи до кризи були запроектовано і започатковано будівництво дуже великої кількості торгівельних і офісних комплексів. І так як всі вважали, що розвиток буде безкінечний, то, звичайно, всі ці комплекси намагалися зробити найвищої класності. Зараз якраз прийшов час, коли всі ці комплекси мають здаватися в експлуатацію. Тобто в 2012-2013 роках на ринок буде викинуто дуже великі площі дуже високої класності. Наприклад офіси класу А в центральній частині міста, і, можливо це призведе до зниження орендних ставок.

Читайте также: Как правильно арендовать квартиру?

UBR: А що буде з тими, хто знаходяться у старих офісах? Вони будуть переїжджати у нові чи якісь інші компанії буду займати ниві приміщення, чи продавці будуть тримати приміщення. Як ви можете спрогнозувати ситуацію із старими і новими площами?

А.П.: Я думаю, що буде і те і інше. Тобто, якщо власники нових центрів запропонують цікаві фінансові умови, то частина компаній, які сидять у старих офісних приміщеннях, все-таки приймуть ці пропозиції.

Читайте также: Квартирный вопрос: будет ли дешевле

UBR: Хотілося б ще поговорити про житлову нерухомість. Тому що якщо офіси начебто дешевшають, то житло дорожчає. Чи міняються ціни на житло? За рахунок чого це може відбуватися в Україні?

А.П.: Щодо цін на житло,то протягом минулого року там також не було суттєвих змін. Там ситуація - мінус 5% за 2011 рік. Можливо, це і не є зміна реальної вартості житлової нерухомості, а зменшення дисконту між ціною пропозиції і ціною реальної угоди. Користується попитом саме економ-клас, тобто, те, що дешевше. Але на сьогодні ми не спостерігаємо суттєвого росту вартості. Орендні ставки квартир економ-класу потроху підвищуються з середини 2011 року, проте те саме ми спостерігаємо і на ринку офісів невеликих площ (до 100 метрів).

Читайте также: Жилье можно продавать без участия налоговой

UBR: Ви представляєте ріелторську організацію, яка об’єднує професійних надавачів ріелторських послуг, але ми знаємо, що є дуже багато "надомників" в Україні - тих, хто працює через інтернет, на дому обслуговує клієнтів. Якась конкуренція відчувається з їх боку? Можливо тиск з боку таких людей, які можуть надавати не завжди якісні послуги?

А.П.: Конкуренція є завжди у будь-якому бізнесі. Ми спостерігаємо таку ситуацію з початку кризи. По різним статистичним даним, від 60 до 70% ріелторських компаній припинили свою діяльність, тому що заробітки в цьому бізнесі серйозно впали. Також є великі компанії, які змогли використати кризу і стати ще більшими. А є ті, хто став працювати особисто - як суб’єкт підприємницької діяльності. Але тут все залежить від професійності.

UBR: Такі люди десь реєструються?

А.П.: Звичайно. Вони є членами Асоціації фахівців з нерухомості.

Читайте также: Недвижимость на Кипре дешевеет

UBR: А що їм цікаво? Чому вони йдуть до організації?

А.П.: Дуже важко працювати на ринку і не бути активним членом цього ринку. Асоціація фахівців з нерухомості об’єднує професіоналів і надає різні можливості.

UBR: Наприклад, якщо я "надомник", я продаю нерухомість, її купують, орендують квартири, від чого я одержую свої відсотки… Навіщо мені йти до якоїсь організації і платити внески?

А.П.: Завдяки організації ви зможете якісніше надавати послуги. Ви можете швидше продати чи здати в оренду той об’єкт, який маєте.

UBR: То вони шукають знання чи базу?

А.П.: І знання також - ми проводимо навчання… Але є і обмін об’єктами серед професіоналів, тобто можна швидше продати або здати.

Читайте также: Проверка дееспособности продавца квартиры

UBR: Цікаво, а зараз ріелтори стали більш лояльні до клієнта ніж раніше? Тому що був більш активний продаж квартир, то до ріелтора стояли в чергу. С тих пір якось помінявся менталітет українського ріелтора?

А.П.: Так, помінявся. Під час кризи попит перевищував пропозицію, і тоді послуга потрібна була покупцям. Зараз послуга більше потрібна власникам, які хочуть продати або здати. І зараз більше власники звертаються до ріелторів-професіоналів і замовляють їх послуги. Звісно, що ріелтор-професіонал зробить свою роботу на вищому рівні.

UBR: З якою нерухомістю зараз краще працювати в Києві? Що краще приносить прибуток?

А.П.: З дешевою нерухомістю.

Читайте также: Депутаты остановят битву за наше право собственности

UBR: Обсяги продажу якось зростають чи зменшуються?

А.П.: Невеликими темпами кількість операцій з нерухомістю росте вже 2 роки.

Іпотека стане доступнішою >>> ВІДЕО

UBR: Навіщо потрібно законодавче регулювання ріелторської діяльності?

А.П.: У минулому році Президент України доручив прем’єр-міністру підготувати законопроект про ріелторську діяльність і податі його до Верховної Ради. Це доручення було переадресоване до Міністерства економіки. Перша версія законопроекту, на наш погляд, була складена з двох частин: частина з Закону про оціночну діяльність і частина - з Закону про аудиторську діяльність. Це зовсім різні закони, і вони зовсім не підходять до ріелторської діяльності. Тому ріелторська спільнота, коли побачила таку пропозицію, обурилась. Ріелтори запропонували разом створити новій законопроект. На сьогоднішній день, Асоціація з нерухомості України входить до робочої групи, яка розробляє новій проект закону.

Читайте также: Риелторы уйдут в тень

UBR: А навіщо вам закон?

А.П.: Тому що на ринку є багато таких гравців, які називають себе ріелторами, але не надають професійні послуги. Ми не наполягаємо, щоб це був закон про ріелторську діяльність. Наприклад у тій же Росії був створений закон про ріелторську діяльність, який проіснував коротких проміжок часу. Потім його призупинили, а натомість там працює Закон саморегулювання. Тобто ріелтори об’єднуються в якісь організації, і ці організації створюють свої фонди, правила, і це все публічно. У клієнта уже є вибір. Я не виключаю того, що Україні варто піти таким шляхом.

Теги: недвижимость продажа квартиры аренда риелторы офицы
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 3562