В Україні спостерігається справжній бум онлайн-шопінгу. Не в останню чергу через ковідні обмеження та локдауни. Знаковою подією для ринку стало ухвалення змін до Закону "Про лікарські засоби", який офіційно дозволив інтернет-торгівлю та доставку медпрепаратів. Для багатьох людей, особливо у селах, це стало справжнім порятунком і єдиною можливістю отримати необхідні ліки. Про це йдеться у заяві Асоціації сервісів онлайн-доставки України.

Нижче наводимо текст заяви повністю:

"У серпні 2020 року під час робочої поїздки до Херсонської області президент України Володимир Зеленський власноруч доставив пенсії та ліки мешканцям села Садового і відзначив важливість доступу громадян України до якісних і ефективних лікарських засобів: "Доставка працюватиме завжди, а президент на доставці тільки сьогодні".

Ухвалення закону вітали як міжнародні експерти, так і населення, яке отримало змогу користуватися зручними сервісами. Але незабаром ситуація почала стрімко змінюватися: до вищезгаданого Закону "Про лікарські засоби" було внесено зміни, що передбачали "територіальний принцип під час здійснення дистанційної торгівлі лікарськими засобами". Інакше кажучи, доставка лікарських засобів буде дозволена виключно в межах однієї області, а між областями ― заборонена. Тобто людина з Жашкова не зможе замовити собі необхідні ліки з Києва: їй доведеться шукати їх тільки в Черкаській області.

Це напряму суперечить українському законодавству в сфері захисту економічної конкуренції, адже Закон України № 2210-ІІІ чітко визначає такі обмеження антиконкурентними і забороняє їх.

Відповідно до п. 2 ст. 15 Закону № 2210-ІІІ, антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнаються:

  • будь-яка дія, спрямована на централізований розподіл товарів, а також розподіл ринків між суб’єктами господарювання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель або за колом споживачів чи продавців;
  • встановлення заборони на реалізацію певних товарів з одного регіону країни в іншому або надання дозволу на реалізацію товарів з одного регіону в іншому в певному обсязі чи за виконання певних умов.

Але найголовніше навіть не це. Людина з Жашкова взагалі може не отримати необхідних ліків, оскільки їх просто може не бути в жодній аптеці Черкаської області.

Впродовж вересня-жовтня 2021 року Асоціація сервісів онлайн-доставки провела дослідження щодо наявності в аптеках різних регіонів України лікарських засобів для протидії COVID-19. 

Дослідження охоплювало 272 товари із діючими речовинами, які зазначено у відповідному протоколі, затвердженому Наказом МОЗ № 762, та близько 4 тис. аптек в усіх областях України. Метою дослідження було порівняти наявність цих товарів в аптеках Києва та інших обласних центрах України. На жаль, статистика підтверджує значну відмінність у наявності певних товарів в інших обласних центрах порівняно з Києвом.

Головним висновком дослідження є те, що в Україні немає жодної області, де були б доступні всі ліки з вказаного переліку, а в 13 областях України доступно менше 60% медпрепаратів, як порівняти з Києвом. Отже, в багатьох випадках єдиним можливим джерелом отримання ліків є замовлення з аптек інших областей.

Повернімося до нашої людини з Жашкова. Якщо в Києві можна купити 159 медпрепаратів із "ковідного" списку, то в черкаських аптеках таких ліків лише 92. Тобто, якщо заборонять доставку з однієї області до іншої, населення Жашкова в одну мить буде позбавлено доступу до 67 препаратів, які натомість можна отримати вже зараз у межах ухваленого в 2020 році закону, яким офіційно було дозволено інтернет-торгівлю лікарськими засобами.

Залишаючи українців сам на сам із хворобою без життєво необхідних ліків, деякі депутати керуються точно не інтересами пересічних громадян, а лобіюють бізнес-інтереси окремих гравців на ринку. Їм варто нагадати, що корупція в галузі охорони здоров’я – це не просто втрачені гроші, це втрачені життя".

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Просмотров: 101