Зерновий рекорд 2011-го у наступному році країна повторить навряд чи. Бо через сильну посуху, що була восени, озимі дуже слабкі. Тож навесні аграріям доведеться сіятись знов. А це немалі збитки для господарств. Втрати можуть сягати 2 млрд грн. Бо потрібно знов купувати добрива та насіння. В Мінагропроді вже прогнозують: пересіяти доведеться від 2 до 3 млн га. Тоді, як засіяли 8. Левову частку займає озима пшениця. Щоб держава не відчула дефіциту зернових у наступному році, в профільному міністерстві передбачають додаткові посіви ярових. Зокрема, сої, кукурудзи та ячменю. Особливо, якщо з 1 січня урядовці скасують мита на експорт останньої культури. Які зараз становлять не менше 23 євро на тонні. У Мінагропроді рахують  - ярої пшениці фермери змушені будуть сіяти більше. Попри те, що врожайність у неї - менша.  

Сергій Плакса, фермер: «Потому, що в нас тут піщані землі, і потом вона дає дуже низький врожай. Нам абсолютно не вигідно яру пшеницю сіяти.»

А от площі під гречку скоротять. Виростили її цьогоріч вдвічі більше, ніж нам потрібно. Як наслідок - ціни впали. Якщо торік у фермерів закуповували її по 10-12 грн за кг. Зараз – по 3,50- 4,50. Утім, панікувати, що наступної осені  залишимось  без хліба та крупи- не варто. Фахівці рахують: навіть, якщо не брати ту третину посівів, які зараз слабкі – нам вистачить.

Микола Безуглий, заступник міністра Мінагропроду: «В цьому році в нас намолочено 23 млн тонн пшениці. З них продовольчої – 17 млн. Нагадаю, обсяг річного споживання продовольчої пшениці 5 млн тонн. Пшениці нам достатньо на 3 роки вперед. На рівні Уряду прийнято рішення збільшити інтервенційний фонд Аграрного фонду до 2,5 мільйонів тонн. Щоб повністю забезпечити нас зерном урожаю цього року на весь наступний рік.»

Якщо пшениці буде мало - її вартість зростатиме. Експерти прогнозують: пік може припасти на березень. Коли тонна зерна коштуватиме понад 2 тисячі гривень. Щоправда, фахівці не виключають, що урядовці почнуть знов квотувати експорт. Це другий ризик, через який аграрії можуть отримати не надто високі прибутки. Перший - погодні умови.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 794