Вітчизняні чорноземи іноземці купувати не зможуть. Забороняє законодавство. А ось орендувати – можна. Зараз це вже роблять бізнесмени з 30 країн світу. Переважно це громадяни Євросоюзу, Сполучених Штатів та Китаю. Експерти кажуть: після того, як мораторій на продаж земель скасують, для закордонних інвесторів нічого не зміниться. Однак, є певні ризики.

Олександр Шишканов, юрист: «У процесі ринку земель вони будуть консолідуватись, будуть скуповуватись. Будуть з’являтись великі власники земельних масивів, тобто звичайно на сьогоднішній день іноземного холдингу сільськогосподарському можливо простіше домовитись із сотнею чи тисячею селян, чим із трьома великими землевласниками»

У Німеччині, Америці або Бразилії право власності на землю закордонні особи мають. Приміром, в Бразилії – іноземці обробляють щонайменше 30% угідь. В Україні це теж можна дозволити - кажуть аграрії. Проте додають: одразу ж після скасування мораторію робити це не варто.

Леонід Козаченко, президент Української аграрної конфедерації: «Бо немає тих в нас достатньо, хто може купити. Бо немає в них грошей. Це по-перше. По друге – немає банків, які можуть надати кредити. Йдеться ж не про повернення його за рік. 5-10 років щоб повернути. Просто немає тих інституцій фінансових, які дадуть українцям кошти для викупу землі, а в іноземців такі кошти є. То не справедливо на першому етапі, тому іноземців зараз потрібно обмежити»

А ось власники угідь від реформи тільки виграють. Стверджують чиновники. Мовляв, захочуть продати пай, середній розмір якого 4 гектари – можуть отримати до 12 тисяч євро. Адже нормативну оцінку землі підвищать. До 300 євро за гектар. Проте, для українських чорноземів це не дорого. Приміром, у Польщі або в Угорщині доведеться викласти від 3 до 5 тисяч. Тож дехто каже: краще буде надавати ділянку в оренду. Її вартість зросте удвічі. До 700 гривень за гектар. Так прибуток надходитимете постійно.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 755