Вітчизняні аграрні компанії винайшли, як заощаджувати на блакитному паливі. Отримуватимуть його з відходів свого ж виробництва. Приміром, із пташиного послІду. Принаймні так планує зробити один із виробників курятини в Україні. Біогазову станцію, потужністю у 5 МВт зводять на базі птахоферми. Що на Дніпропетровщині. Запевняють: сировини – вистачить. Бо тримають понад 3 мільйона особин птиці. Підприємці підрахували, що протягом року зможуть отримувати до 18 мільйонів кубометрів біогазу. Тобто - з відходів однієї курки можна отримати 1 кіловат електроенергії. Та 1,2 кіловати теплової. Запевняють, що економія буде суттєва.

Олександр Домбровський, представник аграрної компанії: «Це дуже великі кошти. Тому, що сьогодні ми споживаємо 12 млн куб м газу, за які ми платимо фактично 500 доларів за тисячу кубів. Ну от порахуйте: 12 мільйонів помножити на цю суму – і крім того, електрична енергія, яку ми сьогодні також купуємо на ринку – ми будемо її самі виробляти і самі споживати для себе».

Щоправда, інвестиції у такий проект – не малі, кажуть фахівці. За європейськими розрахунками, 1МВт будівництва біогазової станції коштує близько 3 мільйонів євро. Та й термін окупності від 4 до 10 років. Та після цього – підприємства зможуть забезпечити себе практично безкоштовним газом. Потенціал в державі – величезний. Експерти констатують, що близько 8 мільярдів кубометрів природного блакитного палива країна може замінити біогазом. А це майже 10 % від потреби. Проте поки що в Україні біогаз дорожче звичайного десь на 40 %.

Георгій Гелетуха, директор науково-технічного центру "Біомаса": «Где-то начиная с 2020 года сравняется стоимость электроэнергии и из биогаза, и из традиционных энергоресурсов. А наши оценки – что чуть раньше, в 2017 годы мы имеем шанс сравняться по себестоимости производства биогаза с ценой электроэнергии для потребителей 2 класса на рынке».

Біогаз користується величезним попитом у багатьох країнах світу. Приміром, у Німеччині або у Великій Британії. Тамтешні виробники мають державну підтримку. Так званий «зелений тариф», за яким його продають. В Україні – такої норми немає.

Георгій Гелетуха, директор науково-технічного центру "Біомаса": «На первые годы развития этого направления все возобновляемые источники требуют поддержки. И с нашей точки зрения, не логично, если все возобновляемые источники имеют поддержку, солнце, ветер, гидро, твердые биомассы, а биогаз - нет».

Фахівці кажуть: нині в Україні працює лише 10 установок із виробництва біогазу. Половина – на сільськогосподарських підприємствах. Решта – на звалищах. А потенційно в державі може діяти близько 4 тисяч.

Наталія Яровенчук, Роман Купріянов, телеканал UBR.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 1508