Для більшості українських аграріїв банківські кредити не по кишені. Ставки коливаються у межах 18-23%. На таких умовах дрібні фермери  позичати не можуть. Тож цілком імовірно, деякі з них не встигнуть вчасно розпочати посівної компанії. Аграрії скаржаться: банки не хочуть із ними співпрацювати. Або взагалі не дають кредитів, або пропонують захмарні ставки. Брати таких позик люди не наважуються. Якщо неврожай – віддавати борг буде нічим.  

Микола Миркевич, президент Асоціації фермерів і приватних землевласників: «Вони більше 20%. Кабальні кредити. Кредит повинен бути 3-5% максимум. Тоді він є окупним. А, якщо ми не будемо підтримувати свого виробника, то будемо фінансувати свого.» 

Банкіри пояснюють: вони справді прискіпливо відбирають позичальників.  Втім, деякі фінустанови минулого року таки наростили кредитування сільського господарства. Під заставу готові взяти будь-що.

Артур Іліяв, заступник голови правління комерційного банку: «Обычно это может быть элеватор, это будущий урожай, это сельхозтехника. Мы в прошлом году выросли на 30% кредитования в сельгос. Это показывает, что мы рынок понимаем, хотим оставаться, и не сокращать нашу деятельность.»

Позики для дрібних фермерських господарств можуть і подешевшати, якщо в Україні створять державний земельний банк. За задумом, він має видавати аграріям кредити під 8-9% річних. Під заставу у ньому можна залишати навіть ділянки. У боротьбі за клієнтів, комерційні фінустанови йтимуть на поступки фермерам.

Руфат Алімарданов, голова регіонального представництва IFC в Україні: «На рынке должна присутствовать конкуренция. И чем больше участников рынков, которые  предоставляют финансирование, тем лучше будут условия для  конечного потребителя. То есть, в первую очередь, для фермеров.»

Втім, коли саме в Україні з'явиться земельний банк - поки що не відомо. Терміни його створення переносили вже кілька разів.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 905