В Україні подорожчала оренда землі. Усе через підвищення нормативної грошової оцінки сільгоспугідь. На думку фахівців, це може негативно позначитись на експорті та доходах селян.  Нормативну грошову оцінку землі підвищили майже удвічі. Хоча дію закону про ринок землі відклали на невизначений термін. Уже із 1 січня  середня вартість гектара становить близько 20 тисяч гривень. Торік було 11 800 грн. Відповідно зростуть і платежі, які залежать від цього показника.  

Богдан Хом'як, директор стратегічного планування консалтингової фірми: «Підвищення нормативної вартості приведе до так званого підвищення оплати селянам за оренду. Але це буде лише в тих випадках, де платять грошима, що рахується може 5 відсотків від усіх».   

Мінімальна орендна ставка нині – 3% від нормативної оцінки угідь. Отже, за гектар доведеться віддавати близько 700 гривень. Збільшаться також єдиний сільськогосподарський та земельний податки. А це призведе до зростання собівартості вирощеної продукції. Тому може негативно позначитись на доходах селян та експорті, який і без того обмежили квотами та митами.

Читайте також: В оренду дозволять брати не більше 10 тис га на район?

Максим Федорченко, директор центру "Реформування земельних відносин": «В таких умовах ще й підтримати в лапках виробника, підвищивши йому платежі, це, я вважаю, недалекоглядна політика». 

Підвищуючи нормативну оцінку, уряд мав намір стимулювати зростання орендних платежів. І відповідно доходів власників землі. Натомість, встановлення владою фіксованої, а не ринкової вартості угідь стримує розвиток бізнесу фермерів. Тому селяни не мають можливості заробляти. 

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 878