Солодкий рік українцям забезпечений. Цукру – вистачить. Ціна буде доступною. Хіба що, ближче до літа, коли господарки розпочнуть сезон консервації - товар потроху у вартості додасть. Десь на 10-15 відсотків. Впевнені фахівці. Прогнозують, що у роздрібній торгівлі за кілограм правитимуть близько семи гривень. Для суттєвого подорожчання підстав немає. Зварили цукру у 2011-му понад 2 мільйони тонн. Їмо ж, як мінімум, на 400 тисяч тонн менше. Через профіцит вартість продукції минулого року знизилась майже на третину. Наслідок – на ринку поговорюють про можливий дефіцит. У наступному сезоні. Бо, як минулому році, вирощувати цукрові буряки фермерам не вигідно. Заводи адекватної ціни платити не здатні.

Марія Колесник, аналітик аграрного ринку: «Сіяти будуть виключно холдинги. Це маються на увазі холдинги, які мають у своїй структурі власні заводи. А всі ті, хто на тлі того, що минулого року була висока ціна на цукор, намагалися на цьому заробити – в дрібні компанії та невеличкі фермери відмовлятимуться від того, щоб сіяти цукровий буряк. Посівні площі становитимуть десь на рівні 380 тисяч га».

Щоправда, в Мінагропроді - іншої думки. Тамтешня статистика – оптимістична.  

Олександр Печенога, представник Мінагропроду: «На цей рік за даними регіонів заплановано 594 тисячі гектарів площа посіву. Це більше, ніж у минулому році - 516 тисяч га. Звичайно, ми опрацювали цю цифру із цукровими заводами. Їхній прогноз складає близько 520 тисяч га. В будь-якому випадку врожай залежатиме від погодних умов».

Окрім того, цукор є ще у засіках державного інтервенційного фонду. У поточному маркетинговому році туди закупили 122 тисячі тонн. Загалом запасів назбирають понад 180 тисяч тонн. Тож, якщо хтось із торговців розцінки вирішить збільшити – владі є чим стабілізувати ситуацію.

Володимир Лапа, аналітик аграрного ринку: «Перехідні залишки цукру в кінці маркетингового року, мається на увазі серпень 2012-го року становитимуть приблизно 450-470 тисяч тонн. Це перехідні залишки, які впливатимуть на ринок цукру. Ми бачимо, що вони впливають, ці високі запаси цукру зараз на коньюктуру на внутрішньому ринку. Можливо, ціни вони є сприятливими для споживачів, але вони вкрай не сприятливі для виробників».

Надлишок цурку Україна могла б експортувати. Проте покупців не так уже й багато. Реалізуємо продукт до Грузії, Лівану, Казахстану, Сирії, Словаччини, Киргизстану та Узбекистану. За цей маркетинговий рік вивезли 12 тисяч тонн. У профільному міністерстві кажуть, що шукають  інші ринки збуту. Переважно - це Азія. Щоправда, в рамках переговорів про зону вільної торгівлі чиновникам вдалось отримати експортну квоту до ЄС. У обсязі 20-ти тисяч тонн. Залишилось дочекатись, коли угода діятиме.

Наталія Яровенчук, Валерій Гомон. Телеканал UBR.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 767