Цього року аграрії позичать у банків лише 6 мільярдів гривень. А із врахуванням пролонгованих кредитів - сума позик зросте до 30 мільярдів. До фінансових установ фермери не йдуть - бо задорого. Ставки перевищують 20 %.

Читайте: Государственный земельный банк - преимущества и риски

Крім того, банки часто відмовляють дрібним клієнтам - через  ризик неповернення грошей. Мовляв, майбутній урожай, який є головною заставою - може зіпсуватися через несприятливі погодні умови. Тому,  здебільшого, укладають угоди  із агрохолдингами.

Читайте: Україна може за сезон забезпечити себе олією на 10 років вперед

Володимир Лапа, експерт аграрного ринку: "Коли ставки кредитування 20% і вище - то аншлагу не буде. Тому, що ну якою повинна бути прибутковість виробництва? У багатьох секторах цієї прибутковості  просто немає. Якщо ми говоримо ті самі овочі, коли цибуля на рику вже 90 копійок, або гривня, то звичайно, що  економіки і прибутків там немає. Там не те, що 20 % прибутку немає, щоб кредит у банку взяти - там взагалі прибутку немає".

Див. також: Як програма аграрного страхування зекономить гроші фермерів

Активніше співпрацюють із фермерами  кредитні спілки. Щоправда, значної суми вони позичити не можуть. Як правило, максимум -  мільйон гривень.

Найлегше домовитися із такими конторами звичайним селянам, які ведуть господарство одноосібно - наприклад, вирощують овочі. У них не попросять навіть довідки про доходи. Єдине, що потрібно зробити - це знайти поручителя.

Читайте: Эксперт рассказал, кому из аграриев сложнее взять кредит

Зоряна Розлуцька, голова правління кредитної спілки: "Перший кредит видаємо на оснащення та встановлення однієї теплиці, а наступні кредити беруть члени кредитної спілки для встановлення декількох теплиць уже. Середній виданий кредит таким селянам  становить 2 тисячі гривень. Ефективна процентна ставка по даних кредитах становить 26%. Комісійних та інших нарахувань в нас немає по кредитах".

Вирішити усі проблеми аграріїв міг би державний земельний банк. Принаймні, так кажуть в уряді. Мовляв, він позичатиме кошти менше ніж під 10 відсотків річних. Утім вірять цьому не всі.

Див. також: Украина может кормить весь мир, - инвесторы

У профільному комітеті парламенту припускають: через таку фінустанову проводитимуть махінації з наділами. Зокрема, коли формуватимуть її статутний капітал.

Станіслав Аржевітін, член комітету Верховної Ради з питань фінансів та банківської діяльності: "Ця земля буде вилучена з різних реєстрів, не знаю, в який спосіб оцінена,  тому що статутний капітал повинен бути грошовим та ще й повинен бути не менше 120 млн. І як вони оцінять ці землі, хто їх буде оцінювати ці землі, щоб набрати принаймні 120 млн?".

Див. також: Земля стане товаром наступного року

Та й видавати дешеві позики із земельного банку будуть лише обраним - кажуть у комітеті. Тим часом, фахівці підрахували: загалом на ведення власної справи аграріям необхідно, щонайменше, 250 мільярдів гривень. І задовольнити такі потреби нова фінустанова не зможе.

 

Олена Лоскун, Володимир Февчук. "Банківський сектор". UBR.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: фермеры кредит агро земельный банк
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 2051