В Україні готують законопроект, що посилить контроль за наданням державної допомоги. Його планують подати до парламенту в серпні. До того часу мають визначитися, на які служби покладуть відповідні функції. Фахівці кажуть: їх треба розподілити між Антимонопольним комітетом та Мінфіном. Але поки що ці відомства не дійшли згоди.

Олександра Бетлій, співробітник інституту економічних досліджень: «Антимонопольний комітет розглядає державну допомогу саме з точки зору впливу на конкуренцію, тому вважає допомогу недоцільною як такою, тобто її треба мінімізувати. Водночас Мінфін і ряд галузевих міністерств розглядають державну допомогу, як інструмент саме стимулювання господарської діяльності».

Чи не найбільшу допомогу в Україні спрямовують на підтримку сільського господарства та вугільної промисловості, зазначають експерти. І це зазвичай роблять у ручному режимі та з використанням непрямих субсидій. Такі механізми дуже непрозорі, тому здійснювати контроль складно. В Антимонопольному комітеті кажуть: у європейських державах за підтримкою окремих галузей наглядають окремо. Нам теж потрібно запроваджувати таку практику. 

Людмила Ляшенко, начальник управління АМКУ: «Ця допомога, вона виокремлюється через спеціальні закони щодо надання підтримки сільському господарству. І в принципі цими питаннями займаються МінАПК, Мінекономіки, уряд, парламент. Крім того, є певні зобов'язання у рамках угоди про ЗВТ, які теж регламентують ці питання».

Зокрема умови членства в СОТ передбачають надання звітів про використання коштів у сільському господарстві. Але їх складають нерегулярно, востаннє – у 2009-му. Це сприяє розвитку корупції, переконані експерти. Тому в новому законопроекті слід прописати ефективні механізми контролю і моніторингу. Що дозволить зменшити частку держдопомоги у ВВП майже на 1,5% та ефективно використовувати гроші. 

 Наталія Андрійчук, Валерій Наумов. Телеканал UBR.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 546