Наступного року Польща отримає перші результати від пошукового буріння сланцевого газу на своїй території. Для України це важливо, адже має схожі умови залягання копалин, також на глибині 4-х кілометрів. Вітчизняні запаси оцінюють у понад трильйон кубометрів. У Польщі сланцевого газу більше, ніж у всіх європейських державах разом - понад 5 трильйонів. Утім, за словами геологів, попередні результати видобутку у сусідів не такі оптимістичні, як того хотілося б. Спочатку паливо йде швидко, але не довго. 

Богдан Лелик, гендиректор бурової компанії: «Дебіт може досягати кількох сотень кубічних метрів на добу, але він тримається не довго, дуже швидко падає, дуже швидко виснажує поклад, віддає газ, і ми отримуємо стрімку криву падіння видобутку.» 

За таких умов важко розрахувати витрати та окупність проекту. І це насторожує інвесторів, мовляв, ризик великий. Тим паче, що видобуток сланців в Україні - справа не з дешевих. Аби пробурити одну вертикальну свердловину, потрібно, принаймні, 10 мільйонів доларів. Окрім того, треба робити гідророзриви, що посилюють вихід газу, але це збільшує витрати удвічі. Гідророзрив – це метод викачування палива зі сланцевих пластів. Щоб посилити тиск, з іншого боку у пласт заливають розчин води з піском. Сама технологія завдає шкоди екології. Адже 30-50% цієї суміші назавжди залишається у свердловині. 

 Антоніна Єришева, еколог: «Якщо в пласті залишиться півтори тонни води, с піском оцього розчину, яким роблять гідророзрив, то земна поверхня 64 гектари, це зона дренування свердловини підніметься на 2,2 міліметри. За рік – на 6,6.»

За 5 років земля підніметься на понад 3 см. У майбутньому це загрожує зсувами ґрунту і неминучими техногенними наслідками. На думку вчених, це може спричинити і землетруси магнітудою до 2 балів. Тому експерти кажуть: для України більш перспективний напрям видобутку альтернативних газів - метану з вугільних пластів. Що навпаки буде корисно, адже убезпечить роботу вугільних шахт.

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 699