Українці можуть так і не дізнатися, що вітчизняні фабрики вміють шити та майструвати - якісно і недорого. Адже на полицях магазинів більше товару завезеного з закордону, ніж зробленого в Україні. Так само і в промислових масштабах. Наприклад, за останні 10 років (з 2001-го по 2010-й) обсяг імпорту промислових товарів збільшився в 4 рази, водночас власне виробництво зросло лише у три і дві десяті. За офіційними данними, торік машин, устаткування і транспортних засобів ввезли на $12,7 млрд, хімічної продукції - на понад $10 млрд.

 Анатолій Кінах, президент УСПП:

 «На сьогоднішній день ми практично вдвічі більше споживаємо імпорту, чим експортуємо нашої продукції. За період поточного року загальне негативне сальдо зовнішньої торгівлі Україні уже більше, чим $8 млрд.»

Одна з головних причин збільшення імпорту - занепад легкої промисловості. Якщо на початку 90-х років її питома вага в структурі економіки становила 11-12%, то зараз - менше 1%. І єдиним виходом підприємці називають посилення протекціонізму.

 Віталій Майко, віце-президент УСПП:

«Саме головне - щоб в країні було поставлено чітко, зрозуміло питання: треба робити на внутрішній ринок, треба розвивати свого виробника.»

 Розмови про підтримку, скажімо, легкої промисловості точаться вже давно. Але закінчуються нічим. Вітчизняний виробник так і не отримав пільг, які допомогли б йому зменшити собівартість та виставити більш конкурентну ціну на внутрішньому ринку. Інший спосіб захисту українського виробника - встановлення бар'єрів для імпорту - вже не працює. Бо тепер, підвищувати митні збори і запроваджувати подібні заходи Україна не може. Адже скута, з одного боку зобов'язаннями перед СОТ, з іншого - перспективою створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

  Олександр Рудаков, директор інвестиційної компанії:

 «Возможности протекционизма государства ограничены действующим соглашением по ВТО. То, что можно было бы сделать - это как раз речь идет о госзакупках в первую очередь. Т. е., когда формируется этот механизм. Кроме того, можно говорить о некоторых системах льготного кредитования предприятий.»

 У вересні Кабмін уже схвалив комплексну програму підтримки експорту та імпортозаміщення. Планують надавати пільгові кредити представникам легкої промисловості та безпроцентні окремим аграріям. За підрахунками уряду, якщо держава буде чітко дотримуватися планів, то вже у 2015-му показники експорту-імпорту зміняться кардинально. Тобто продавати продукції закордон будемо на $2 млрд більше, ніж там купувати. Це полегшить валютний тиск на гривню і призупинить інфляцію. 

Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 398