Стародруки тепер можна читати в інтернеті. В національній історичні бібліотеці почали оцифровку стародрукованих та рідкісних видань. Їх можна знайти на сайті просвітницького закладу. Як виглядали тексти літописів і прижиттєві видання класиків віднині можуть побачити не лише науковці і й усі охочі. Національна історична бібліотека викладає свої стародруки у всесвітню мережу. Тепер там можна знайти навіть перші друковані книжки Івана Фьодорова і прижиттєві видання літературних класиків. Для бібліотекарів це не лише можливість популяризувати свої архіви, а й шанс зберегти унікальні видання, яким довелось витримати випробування часом і навіть неумілою реставрацією.

Корисно знати : Дизайн офиса и карьера – есть ли связь

Світлана Газарянц, заввідділу соціокультурних комунікацій : " Это была очень кропотливая дорогая работа. Потому что на сегодняшний день, во-первых  ни каждому доверишь ее. А второе, нету таких технологий. Поэтому оцифровка литературы для нас выход".

Поки вдалося оцифрувати близько двох сотень книжок. Кошти, а це понад триста тисяч гривень, виділив один з міжнародних фондів. Оцифровка одного стародруку обходиться щонайменше у 500 гривень. 

Тетяна Бєляєва, експерт проекту : " Основная особенность - это плохая раскрываемость. Со временем книги приобретают  кроме плохой раскрываемости еще и хрупкую структуру. То есть лист может крошиться, ломаться, отламываться кусочки.  Не должно быть ни какого инфракрасного, ультрафиолетового излучения и минимум предметов которые каким-то образом прикасаются к книге".

Це цікаво : Украинцы покупают книги по 40 000 гривен

Показати історичні бібліотеці справді є що. Її фонд рідкісних і цінних книг нараховує близько 25-ти тисяч примірників. 

Це святиня святих - бібліотечне книгосховище. Тут тьмяне світло, всюди стелажі,  а у повітрі витає запах старовини.

Хівренко Ніна заввідділу стародрукованих рідкісних та цінних книг: " Я покажу Вам найстарішу рукописну книгу нашої бібліотеки.  Це книга кінець 15-го століття. в багатьох монастирях, церквах ведуться такі  поминальні книги. І це найстаріший із збережених половників  Києво-Печерської Лаври. Це звичайно велика наукова і цінність, культурна цінність".

Самой молодой библиотеке в Украине – 40 лет

Відвідувачам такі книжки дають вкрай рідко. Торкатись до них можна лише в рукавичках.

Юлія Шост, журналіст : " Потримати в руках відчути запах і шурхіт сторінок цих фоліатів мають можливість далеко не всі. Стародруки видають вченим за клопотанням наукових установ. А деякі примірники демонструють лише під час екскурсій".

Тільки на сайті бібліотеки з`явились електронні копії раритетів,  його відвідуваність зросла у два рази, власне як і самої бібліотеки. Директор Алла Скорохватова припускає  - молодь нині іде в інтернет - відтак його мають освоювати і просвітницькі заклади.

"Книжковий Арсенал" - творча колаборація

Алла Скорохватова, гендиректор національної історичної бібліотеки: " Когда они лежат и их ни кто не видит, просто на полках стоят закрытые, то это один вопрос.  А когда о них мы рассказали, в интернете повесили какие-то за манки, то читатель конечно приходит".

Співробітники бібліотеки сподіваються, що колись у них з`явиться і власна  сканувальна станція. Тоді вони зможуть обходитись без сторонньої допомоги.  

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: книги интернет библиотека
Источник: Телеканал UBR Просмотров: 2262