15 травня 2013 року Росія здійснила екстрадицію зі своєї території Райяна ФОГЛА (Ryan C. Fogle), співробітника Посольства Сполучених Штатів Америки в Москві, якого російська влада звинуватила у причетності до роботи на Центральне розвідувальне управління США (ЦРУ). Райян ФОГЛ офіційно обіймав посаду третього секретаря політичного відділу Посольства США в Москві.

Матеріал групи Geostrategy для UBR.UA

Затримання американського дипломата відбулося під час нібито вербування співробітника Федеральної служби безпеки Росії. Цей випадок підтвердив існування політичної напруги між Москвою та Вашингтоном, а також залишив багато питань, чому саме зараз і в такий спосіб американці пішли на вербування російського агента.

Аналіз ситуації

Екстрадиція американського дипломата з території Росії вказує на те, що відносини між Росією та США погіршуються. Такий висновок базується на характері затримання російськими правоохоронними органами американського дипломата: це відбувалося у дуже відкритий та публічний спосіб (відео спецоперації з’явилося у вільному доступі в мережі Інтернет). При уважній оцінці відеоматеріалів складається враження, що російська сторона переслідувала очевидну ціль – надати максимальну публічність самому факту затримання американського дипломата.

Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy можуть відповідально стверджувати, що у світовій практиці спосіб затримання іноземного дипломата є дуже важливим і навіть показовим, який чітко і доволі точно характеризує стан відносин між двома країнами.

Випадки, коли в тій чи іншій країні затримують дипломатів, чия діяльність не відповідає їх дипломатичному статусу – простіше кажучи, коли працівник дипломатичної установи здійснює роботу, несумісну із функціональними обов’язками дипломата – трапляються часто. Однак доволі нечасто, а якщо бути точними – дуже рідко про такі випадки дізнаються засоби масової інформації. Які ж реальні причини стоять за рішенням уряду окремої держави надати розголос або ж навпаки, приховати факт висилки іноземного дипломата зі своєї території?

Звинувачення дипломата іноземної держави у причетності до розвідки – річ дуже серйозна. Кожне таке рішення уважно розглядається на рівні вищого керівництва держави (Президенту про це обов’язково доповідається), яка має намір здійснити екстрадицію дипломата іноземної держави зі своєї території. У таких випадках країна сама приймає рішення про спосіб та форму екстрадиції іноземного дипломата, вибираючи наявні інструменти та процедури.

Загалом існують дві форми екстрадиції дипломатів – "тиха не публічна" та "резонансна публічна".

У разі, якщо відносини між двома державами є дружніми та стабільними, екстрадиція дипломата відбувається в таємний не публічний спосіб (дипломату дають кілька днів на збори і встановлюють чітку дату, коли він має залишити територію держави, в якій він працював). Про таке рішення практично ніколи не дізнаються представники ЗМІ, а також жодна третя сторона.

Зовсім інша природа екстрадиції у разі, якщо відносини між двома країнами напружені або ж взагалі ворожі. Саме на наявність політичного напруження у відносинах між Росією та США вказує характер затримання в Москві американського дипломата. Цю думку підтверджує той факт, що затримка Райяна ФОГЛА відбулася через кілька днів після того, як Москву з візитом відвідав Державний секретар США Джон КЕРРІ.

До речі, Президент Росії Володимир ПУТІН демонстративно запізнився на зустріч з Держсекретарем США практично на годину, що викликало у Джона КЕРРІ відверте і неприховане роздратування.

Отже, цікавим є характер висвітлення російськими засобами масової інформації цього конфліктного випадку. Зокрема, дії американського дипломата були показані як надзвичайно некомпетентні, навіть смішні. В коментарях російських ЗМІ вказувалося на те, що Райян ФОГЛ, збираючись на вербування співробітника російського ФБР, мав при собі компас та карту Москви, кілька сонцезахисних окуляр, перуку, мобільний телефон застарілої моделі, а також близько 100 тисяч євро готівкою. І це при тому, що усе технічне устаткування, яке, за твердженням російської сторони, мав при собі Р.Фогл, міг замінити звичайний смартфон.

Отже, багато нюансів не клеїться в цій шпигунській історії. Вочевидь, російська сторона щось приховує, наприклад те, що дії співробітників ФСБ були непрофесійними, оскільки вони зреагували на дії американців, не розпізнавши в них провокативний характер. У цьому зв’язку також незрозумілим залишається питання про те, чому американці пішли на свідоме загострення ситуації, наказавши Райяну ФОГЛУ підставитись, внаслідок чого зникли передумови для проведення нормального політичного діалогу між двома країнами.

Висновки для України

Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy схильні зробити висновок про те, що в російсько-американських відносинах виникло якесь різке внутрішнє політичне напруження. Очевидно, мова може йти про діаметральну протилежність у поглядах Москви та Вашингтона на питання вирішення конфлікту в Сирії (події "Арабської весни" та заворушення в Сирії призводять до повного виштовхування Росії з важливого з геополітичної точки зору регіону Близького Сходу та Північної Африки), підтримку США опозиційних рухів в Росії (російська опозиція продовжує робити спроби розхитування політичного режиму Володимира ПУТІНА).

Також не виключається, що Росію могла роздратувати готовність Вашингтону підтримати процес поширення економічного та політичного впливу Європейського Союзу на пострадянський простір, у першу чергу на Україну та Молдову.

Можна припустити, що під час травневого візиту до США Міністра закордонних справ України Леоніда КОЖАРИ українській стороні міг бути наданий сигнал про готовність Сполучених Штатів переконати своїх партнерів з Євросоюзу підписати в листопаді 2013 року Угоду про асоціацію з Україною.

Умова, яку могла висунути американська сторона до України проста: забезпечити для колишнього Прем’єр-міністра України Юлії ТИМОШЕНКО можливість лікування в Німеччині. Про цей сигнал дізналися росіяни, внаслідок чого спрацював захисний рефлекс (вони вважають, що пострадянська територія – сфера виключних російських інтересів).

За інформацією партнерів групи Geostrategy, на сьогодні Вашингтон розпочав підготовку акції у відповідь. Зокрема, Федеральне бюро розслідувань (ФБР) та Державний департамент вибирають російського дипломата, якого вишлють за межі США вже до кінця 2013 року. Ймовірно, мова йде про співробітника Посольство Росії у Вашингтоні або ж про співробітника Місії Росії при ООН в Нью-Йорку.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: украина россия сша цру шпионаж последствия дипломат шпион кожара
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 3029