Декриміналізація – це зворотний процес, визнання діяння незлочинним.

Здійснюється шляхом скасуванням кримінальної відповідальності за його вчинення (зокрема з встановленням за нього інших видів відповідальності, наприклад адміністративної).

Тобто практично усі покарання буде замінено на фінансові санкції.

Однією з найбільш важливих статей законопроекту про декриміналізацію економічних злочинів є скасування кримінальної відповідальності за контрабанду товарів.

Держмитслужба проаналізувала практику країн Європейського Союзу з приводу відповідальності за правопорушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Зокрема у країнах – членах ЄС найбільш поширеним видом відповідальності за контрабанду товарів є фінансові санкції грошові стягнення та штрафи ( у Німеччині розмір штрафу може сягати 50 000 євро).

Аналіз з точки зору економічного ефекту результатів кримінальних справ, порушених за контрабанду товарів - доводить неефективність кримінальної відповідальності за вчинення "товарної" контрабанди.

Так у 2009 році порушено справ на 445 млн. грн, стягнуто до бюджету – 1,5 млн. грн. У 2010 році при порушених на 695 млн. грн кримінальних справ скарбниця отримала лише 1,4 млн. грн. А у 2011 році до бюджету взагалі не було перераховано ні копійки при тому, що кримінальних справ за товарну контрабанду порушено на 298,6 млн. грн.

Тобто в державну скарбницю надходять суми, які неспіврозмірні із вартістю предметів злочину і матеріальною шкодою, завданою державі.

Крім того, кримінальне покарання за ст. 201 ККУ (позбавлення волі та конфіскація) не сприяє попередженню вчинення нових злочинів.

Декриміналізація товарної контрабанди у поєднанні з посиленням адміністративної відповідальності буде більш ефективним інструментом протидії незаконному переміщенню товарів.

Нововведення також призведе до - економії часу, коштів та людських ресурсів в ході провадження адміністративних процедур;

Відповідно буде забезпечене і зменшення корупціогенних факторів, оскільки суд за наявності вини порушника зможе прийняти лише одне можливе рішення – про конфіскацію та накладення штрафу.

Буде забезпечено додаткове наповнення Державного бюджету за рахунок стягнення штрафів та реалізації конфіскованих товарів в дохід держави.

На прикладі 8 місяців 2011 року: вартість предметів правопорушення складає 298,6 млн. грн. Враховуючи нові санкції за незаконне переміщення товарів (конфіскація плюс штраф у розмірі 100% вартості) до бюджету надійшло б 597,2 млн. грн.

Крім того, внаслідок посилення адміністративної відповідальності можна порахувати можливі стягнення за 2011 рік в цілому. Цього року порушено адміністративних справ за товарну контрабанду на суму 510 млн. грн. Тобто до бюджету теоретично надійшло б понад 1 млрд. грн.

Навіть, якщо взяти реальну цифру за 8 міс. 2011 року, а саме прийнятих рішень суду про конфіскацію товарів на суму 97,7 млн. грн., за новими санкціями до бюджету мало би надійти 195,4 млн. грн.

Таким чином, за умови, якщо б нові санкції діяли з 1 січня 2011 року до бюджету могло надійти понад 1,6 млрд. грн. (597,2 млн. грн. по колишнім кримінальним справам плюс 1,02 млрд. грн. по адміністративним).

Однак найголовніший аспект нововведення полягає у тому, що застосування адміністративних стягнень, має забезпечити гуманізацію відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності; - та запобігти вчиненню протиправних дій громадянами та суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності.

"За економічні злочини має бути економічна відповідальність. А не позбавлення волі. В основі здійснення контрабанди товарів лежить бажання ухилитися від сплати податків. Таким чином фінансові санкції забезпечать відсутність мотивації до скоєння правопорушення" - переконаний Голова Держмитслужби Ігор Калєтнік.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram.

Теги: таможня калетник декриминализация
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 1206