На наступних парламентських перегонах думку 40% громадян взагалі не врахують. Заявив заступник голови ЦВК Андрій Магера. Головна причина – новий законопроект про вибори. Він передбачає підвищення прохідного бар’єру з 3-х до 5-ти відсотків. Це надасть провладній більшості преференції під час кампанії. А значну частину людей позбавить можливості обирати своїх кандидатів за партійними списками.

Новий законопроект про вибори суперечить Конституції, кажуть у ЦВК. На підтвердження наводять висновок Венеціанської комісії, яка розкритикувала документ. Найбільше нарікань на підвищення прохідного бар’єру з 3-х до 5-ти відсотків. Як наслідок, лише 60% українців зможуть обирати своїх кандидатів за партійними списками. Суперечливими називають і положення, за якими окружні комісії формуватимуться за принципом "15+3".

За цим принципом 15 кандидатур подадуть від фракцій Верховної Ради: по 3 від кожної. Інші ж три висуватимуть політичні партії, які не представлені в парламенті. Їх визначатимуть шляхом жеребкування, у якому зможуть брати участь і парламентські сили також.

"Це означає, що з 18 членів комісії, 9 членів комісії будуть представляти аж три партії - Партію регіонів, Комуністичну партію і Народну партію України. Виникає питання, чи можуть 3 із близько 200 політичних партій мати половину місць в складі окружних виборчих комісій? І яким чином це впливатиме на транспарентність, на демократичність виборчого процесу загалом?", - ставить питання заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Є у законопроекті й такі положення, які відкривають шлях для фальсифікації, додає заступник голови ЦВК Андрій Магера. Зокрема, у виборчому бюлетені не вказуватимуть номер дільниці. Недоліком він називає і перехід до змішаної виборчої системи. Значно доречніше було б використовувати регіональні списки. Потрібно також забезпечити їх відкритість, коли виборець голосуватиме за конкретного депутата. Та партії на це не зважаться, кажуть уже політологи. Адже тоді зі списків зникнуть спонсори-олігархи.

"Негатив любого закону про вибори, за рік до виборів полягає тільки в одному, хто би не був при владі, яка б політична сила, якщо вона ініціює ці зміни, вона ініціює їх лише з однією метою - це можливість затриматися при владі", - зазначає директор Агентства з моделювання ситуацій Віталій Бала.

Розробку цього законопроекту ініціював Президент. Документ розробляла комісія на чолі з міністром юстиції Олександром Лавриновичем. Документ уже зареєстровано у парламенті. Представники більшості називають його виваженим та об'єктивним. Розповідає телеканал UBR.

Теги: ubr магера цвк избирательные бюллетени
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 752