Наприкінці січня 2013 року Генеральний секретар Ради Європи Торбьйорн Ягланд отримав офіційний лист від керівництва Державного департаменту Сполучених Штатів Америки, в якому висловлюється намір Уряду США стати повноправним учасником Європейської комісії за демократію через право, більш відомої як "Венеціанська комісія".

Матеріал групи Geostrategy для UBR.UA

На сьогоднішній день США має статус спостерігача в Раді Європи, що дає цій державі право брати участь у періодичних засіданнях Комітету міністрів Ради Європи (керівний орган організації), долучатися до обговорення актуальних питань порядку денного організації, виголошувати від імені Уряду США офіційні заяви щодо внутрішніх подій, які мають місце в країнах-членах Ради Європи. Однак США у якості країни-спостерігача не має права на безпосередній вплив на внутрішню ситуацію в країнах-членах Ради Європи.

Для інформації: сьогодні інтереси України у Венеціанській комісії представляє Радник Президента України Марина Ставнійчук.

Набуття Сполученими Штатами повноправного членства в одному з найважливіших органів Ради Європи – Венеціанській комісії – відкриває для цієї держави значні перспективи.

Зокрема, в якості повноправного члена США матимуть право призначати свого представника та його заступника до Венеціанської комісії. Представник зможе брати участь в кожній із чотирьох щорічних пленарний сесій Венеціанської комісії, матиме право у складі офіційної делегації Венеціанської комісії відвідувати країни з офіційними візитами, зможе пропонувати та готувати проекти думок (opinions) щодо проектів законодавчих актів, які розробляються в країнах-членах організації. Представник США також матиме повноцінне право голосувати з питань прийняття думок (opinions) та ухвалення відповідних рекомендацій (recommendations) щодо проектів законодавчих актів, які надсилають країни-члени Ради Європи до Венеціанської комісії на експертизу.

Таким чином, США може отримати не лише доступ до інформації щодо усієї законотворчої діяльності, яка триває в кожній державі-члені Ради Європи, але й також матиме можливість корегувати зміст внутрішніх національних законопроектів.

За оцінками аналітиків групи Geostrategy, такий крок США зумовлений, перш за все, бажанням брати активну участь у стабілізації ситуації в країнах Південної Африки та Близького Сходу, які продовжують перебувати у перехідному періоді після подій "Арабської весни" 2011 року. Рада Європи, у тому числі Венеціанська комісія, сьогодні дуже активні у регіоні Північної Африки, оскільки допомагають таким країнам як Сирія, Алжир, Туніс та Марокко проводити внутрішні реформи у законодавчій сфері, покращувати національні Конституції відповідно до демократичних стандартів, що автоматично вводить ці держави до сфери впливу Європи.

Іншим можливим пріоритетом для США в якості члена Венеціанської комісії є регіон Східної Європи, у першу чергу Україна, Молдова, Білорусь (актуальним залишається повернення цієї країни до складу Ради Європи), а також Азербайджан та Грузія. Вашингтон розглядає ці держави як важливу противагу російському впливу в регіоні, який продовжує посилюватися. Втягнення до російської орбіти України та Грузії (сьогодні в цих державах при владі знаходяться представники політичних сил, для яких євроінтеграція не становить пріоритет) змушує США бути більш активними в регіоні. У цьому зв’язку Венеціанська комісія є чудовим практичними інструментом, який дозволятиме Вашингтону певним чином впливати на внутрішні процеси країнах Східної Європи.

Для реалізації такого кроку необхідне рішення Комітету міністрів Ради Європи, до якого входять 47 держав-учасниць Організації, в тому числі й Україна. Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy очікують ухвалення цього рішення орієнтовно у лютому або березні 2013 року. Також передбачається, що ідея прийняття США до членства у Венеціанській комісії неоднозначно сприймається країнами-членами Ради Європи. Як очікується, при обговоренні цього питання на закритому засіданні Комітету міністрів Ради Європи делегації таких країн як Росія та, можливо Вірменії та Сербії виступатимуть проти надання США нового статусу.
Однак необхідна процедурна більшість зібрана все-таки буде, що дасть зелене світло для Вашингтону у даному питанні.
Український вимір

Сьогодні в Раді Європи існує два важливих органи – Венеціанська комісії та Європейський суд з прав людини – через які можливо здійснювати тиск на внутрішню ситуацію в країнах-членах Ради Європи. Аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy оцінюють потенційне набуття США членства у Венеціанській комісії як крок, що суттєво посилює роль та міжнародну вагу Венеціанської комісії, а також дозволяє країні-нечлену Ради Європи отримувати певні важелі впливу на внутрішньополітичні процеси, які відбуваються в країнах-членах організації.

Для України це означає, що американські експерти-правники увійдуть у процес Конституційної реформи, який реалізується в рамках діяльності Конституційної асамблеї при Президенті України Вікторі Януковичі, а також реформування системи Генеральної Прокуратури України шляхом залучення до опрацювання проекту Закону України "Про Прокуратуру".

У перспективі Вашингтон також матиме можливість вносити корективи й до інших проектів законодавчих актів.

Оскільки набуття Сполученими Штатами членства у Венеціанській комісії стимулюватиме українську владу до впровадження важливої правової реформи за європейськими стандартами, аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy оцінюють цей крок США як позитив із точки зору українських стратегічних інтересів, які лежать у площині Європейського Союзу.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, Google+, Facebook, Instagram.

Теги: украина евросоюз сша ес закон геополитика венецианская комиссия
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 1602
Загрузка...
Загрузка...