18 лютого 2013 року Ліберально-демократична партія Молдови, лідером якої є нинішній Прем’єр-міністр Влад ФІЛАТ, висловила вотум недовіри керівництву департаменту Національного антикорупційного центру Молдови, який 15 лютого 2013 року здійснив обшук приміщень Уряду Молдови та Податкової служби цієї країни.

Матеріал групи Geostrategy для UBR.UA

Внаслідок обшуку Глава Податкової служби Молдови Микола ВІКОЛ, а також два співробітники Податкової служби та секретар Уряду Молдови були арештовані на 20 діб. Парламентська фракція Ліберально-демократичної партії Молдови планує включити питання щодо вотуму недовіри Главі Національного антикорупційного центру В.Кетрару під час наступного засідання Парламенту. Таким чином можна констатувати початок в Молдові нової фази внутрішньополітичної кризи.

Аналіз ситуації 

Прем’єр-міністр Молдови Влад ФІЛАТ заявив, що дії Національного антикорупційного центру є політичним замовленням з боку Демократичної партії, лідерами якої є його політичні опоненти Маріан ЛУПУ та Володимир ПЛАХОТНЮК. Також Прем’єр Молдови вказав на те, що всі особи, які будуть заважати нормальному функціонуванню Уряду Молдови, будуть звільнені.

Однак такі погрози не стримали його політичних опонентів від агресивної поведінки. Глава Національного антикорупційного центру продовжує розслідування у рамках відкритої кримінальної справи та має намір викликати на допит Прем’єр-міністра Молдови, високопоставлених представників Уряду та депутатів молдовського Парламенту. У світлі зазначених подій, Президент Молдови Ніколае ТІМОФТІ виступив із закликом до представників політичних сил Молдови подолати політичну кризу, а правоохоронні органи і силові структури не втручатися в процес політичної боротьби.

На сьогодні поки залишається невідомим сценарій, за яким буде розвиватися політична криза в Молдові. Не виключається, що закінчиться вона проведенням дострокових виборів та переформатуванням політичного ландшафту цієї країни.

Однак, на думку аналітиків групи глобальної розвідки Geostrategy, найбільш небезпечним є те, що механізм дестабілізації внутрішньої ситуації в Молдові вже запущено. І запуск цього механізму пов’язується із досягненням єдиної стратегічної мети – зірвати процес підписання між Молдовою та Європейським Союзом Угоди про асоціацію, яка попередньо планувалася на листопад 2013 року під час проведення саміту "Східного Партнерства" у Вільнюсі. Зацікавленою у зриві підписання в 2013 році Угоди про асоціацію з ЄС є Росія, яка останнім часом все більше дратується з приводу прогресу, який Кишинів досягнув у відносинах із Брюсселем.

Вочевидь, Москва і в цій ситуації зіграла на випередження. Молдова стала третьою в російських трофеях державою, яку на зльоті до європейських та євроатлантичних структур збили російські політики. Першою була Україна, другою – Грузія.

Таким чином аналітики групи глобальної розвідки Geostrategy оцінюють перспективи реалізації у 2013 році євроінтеграційних проектів на пострадянському просторі як "дуже обмежені". Навряд чи Молдова зможе до листопада 2013 року вийти із політичної кризи та переконати Євросоюз у необхідності підписання Угоди про Асоціацію. Також невеликими є шанси у Грузії та Вірменії поглибити свої відносини з Брюсселем.

У той же час, якщо українське керівництво вирішить питання з Юрієм ЛУЦЕНКОМ та Юлією ТИМОШЕНКО, на саміті "Східного Партнерства" у листопаді 2013 року може бути вирішено питання про підписання Угоди про асоціацію України та ЄС. Таким чином Європейський Союз покаже, що наявність складних внутрішніх проблем в країнах пострадянського простору не є перешкодою для просування до ЄС у разі, якщо керівництво цих держав готове усувати існуючі проблеми.

Висновки

Виникнення практично на рівному місці складної внутрішньополітичної кризи в Молдові, яка розгорілася на етапі успішного завершення поговорів Кишинева з Брюсселем щодо підписання у листопаді 2013 року Угоди про асоціацію продемонструвало, що Москва не готова йти на поступки Європі в питаннях поширення впливу Євросоюзу на такі держави як Україна, Молдова та Грузія. Очевидно, приходить час для вироблення столицями цих трьох держав спільного стратегічного плану синхронного відриву від пострадянської орбіти з метою вступу до Євросоюзу.

Хотите первыми получать важную и полезную информацию о ДЕНЬГАХ и БИЗНЕСЕ? Подписывайтесь на наши аккаунты в мессенджерах и соцсетях: Telegram, Twitter, Google+, Facebook, Instagram.

Теги: евросоюз политика молдова ассоциация
Источник: Украинский Бизнес Ресурс Просмотров: 1532
Загрузка...
Загрузка...